Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Chinach. Jeden z szefów wywiadu zamieszany w aferę korupcyjną?

0
Podziel się:

Ma Jian, który kierował operacjami kontrwywiadowczymi, najprawdopodobniej został zatrzymany w zeszłym tygodniu - pisze agencja Associated Press.

Korupcja w Chinach. Jeden z szefów wywiadu zamieszany w aferę korupcyjną?
(ChinFotoPress/EAST NEWS)

Toczy się śledztwo przeciwko jednemu z szefów chińskiego wywiadu w związku z podejrzeniem o korupcję - poinformowała dziś komórka w Komunistycznej Partii Chin do walki z korupcją. Ma Jian jest wiceministrem bezpieczeństwa państwowego.

Jak powiadomiła Centralna Komisja ds. Inspekcji Dyscypliny, antykorupcyjna instytucja wewnątrz KPCh, przeciwko wiceministrowi Ma prowadzone jest dochodzenie w związku z _ podejrzeniem poważnego naruszenia dyscypliny i prawa _, jak eufemistycznie określa się w Chinach korupcję. Więcej szczegółów nie podano.

Ma, który kierował operacjami kontrwywiadowczymi, najprawdopodobniej został zatrzymany w zeszłym tygodniu - pisze agencja Associated Press.

Jak informuje hongkoński dziennik _ South China Morning Post _, Ma jest blisko związany z bliskim doradcą byłego prezydenta Hu Jintao, Lingiem Jihua, przeciwko któremu w grudniu wszczęto śledztwo pod zarzutem korupcji. Według gazety Ma pracował w chińskiej agencji wywiadowczej od ponad 30 lat; na stanowisko wiceministra bezpieczeństwa państwowego ds. operacji kontrwywiadowczych awansował w 2006 r.

To już kolejny wysoki funkcjonariusz państwowy w Chinach, przeciwko któremu toczy się śledztwo w sprawie korupcji w ramach zakrojonej na szeroką skalę walki prezydenta Xi Jinpinga z tym zjawiskiem we władzach.

Na początku stycznia sekretarz stanu w chińskim MSZ Zhang Kunsheng został zwolniony i wszczęto przeciwko niemu śledztwo w związku z podejrzeniem o korupcję.

W grudniu ub. r. pod zarzutem korupcji oraz ujawnienia tajemnic partyjnych i państwowych aresztowano byłego ministra bezpieczeństwa publicznego Chin Zhou Yongkanga, który został również wydalony z Komunistycznej Partii Chin.

We wrześniu 2013 r. Bo Xilai, niegdyś bardzo wpływowy polityk uważany za _ wschodzącą gwiazdę _ chińskiej polityki, został skazany na dożywocie za korupcję, sprzeniewierzenie funduszy publicznych i nadużycie władzy.

Zwalczanie łapownictwa to jeden z głównych postulatów chińskiego prezydenta, jednak według organizacji Transparency International korupcja w Państwie Środka wciąż ma charakter endemiczny i pogłębia się.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m257638.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent-w-chinach-poluje-na-tygrysy-i,84,0,1674068.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent poluje na "muchy". Pierwsza ofiara Proces był wyjątkowy, ponieważ akt oskarżenia powstał na podstawie zarzutów formułowanych najpierw przez dziennikarzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/m245319.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/korupcja-w-chinach-rekordowe-znalezisko-w,154,0,1650074.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Znaleźli 200 mln juanów w domu urzędnika Od czasu, gdy dwa lata temu prezydentem Chin został Xi Jinping, w Chinach prowadzona jest bardzo energiczna kampania antykorupcyjna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/m287917.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chiny;poluja;na;zbieglych;za;granice;skorumpowanych;urzednikow,148,0,1588628.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chiny polują na zbiegłych urzędników Nieuczciwi chińscy urzędnicy państwowi często unikają kary, uciekając z kraju razem ze zdefraudowanymi pieniędzmi.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)