Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korolec zadowolony ze stanowiska UE na szczyt klimatyczny ONZ

0
Podziel się:

Ministrowie uzgodnili wspólną deklarację, której wymowa została złagodzona względem projektu, po kilku godzinach negocjacji w Luksemburgu.

Korolec zadowolony ze stanowiska UE na szczyt klimatyczny ONZ
(Reporter)
bEISmzyt

Unijni ministrowie ds. środowiska uzgodnili w poniedziałek wspólne stanowisko na szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie. To sukces, bo tekst nie zawiera wezwania do podwyższenia przez UE celu redukcyjnego CO2 w 2014 r. - powiedział minister środowiska Marcin Korolec.

Ministrowie uzgodnili wspólną deklarację, której wymowa została złagodzona względem projektu, po kilku godzinach negocjacji w Luksemburgu. _ Unia Europejska ma określony mandat negocjacyjny na spotkanie w Warszawie _ - powiedział Korolec dziennikarzom.

_ Sukces polega na tym, że udało się uzgodnić tekst i że tekst nie zawiera wezwanie dla UE do podwyższenia celów redukcyjnych w przyszłym roku. Takie było nastawienie szeregu państw, myślę, że też Komisji (Europejskiej - PAP). Ale na to nie mogliśmy się zgodzić _ - powiedział Korolec.

bEISmzyv

Na listopadowym szczycie klimatycznym ONZ w Warszawie (COP 19) wystartują m.in. negocjacje w sprawie globalnego porozumienia klimatycznego, które mają się zakończyć w Paryżu w 2015 roku. Nowe porozumienie obowiązywałoby od 2020 roku.

_ Wzywamy w tym tekście do tego, żeby wszystkie państwa na świecie brały udział w wysiłkach redukcyjnych _ - dodał Korolec. Poinformował, że w uzgodnionym w poniedziałek dokumencie _ jest wezwanie do wszystkich państw członkowskich konwencji, do 196 państw, by się przygotowały do konferencji w Paryżu w 2015 roku _.

Podkreślił, że Polska podczas negocjacji miała poparcie krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli Węgier, Czech i Słowacji. _ Dzięki bardzo dobrej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej mamy takie zapisy, które satysfakcjonują Polskę, Czechy, Węgry, Słowację _ - powiedział Korolec. Dodał, że ministrowie byli w kontakcie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy w poniedziałek spotkali się na szczycie w Budapeszcie.

Zadowolona z porozumienia jest unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard. Oceniła, że brak wspólnego stanowiska przed szczytem, którego gospodarzem jest jeden z krajów UE, byłby _ nieroztropny _. Poinformowała, że powodem długich dyskusji były _ pomniejsze kwestie _.

bEISmzyB

Apelowała o to, by rok 2014 był _ rokiem ambicji _, w którym wszystkie kraje _ odrobią pracę domową, by nie udawać się do Paryża z pustymi rękoma i do tego czasu prowadzić negocjacje _.

O porozumienie w sprawie wspólnego stanowiska UE apelował przed spotkaniem komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik. _ Musimy poważnie traktować kwestie klimatyczne. Mam nadzieję, że ministrowie osiągną porozumienie, bo go potrzebujemy _ - powiedział po przyjeździe do Luksemburga.

Temat zwiększenia przez UE celu redukcji emisji CO2 przed 2020 r. ponad obowiązujące 20 proc. regularnie wraca na forum UE i jest to od początku odrzucane przez Polskę, której gospodarka w największym stopniu spośród wszystkich gospodarek UE opiera się na węglu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEISmzyC
bEISmzyW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)