Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korea Południowa będzie pomagać Korei Północnej

0
Podziel się

Podczas kampanii wyborczej Park Geun Hie dystansowała się wobec twardej polityki ustępującego prezydenta Li Miung Baka.

Korea Południowa będzie pomagać Korei Północnej
(PAP/EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT)
bEpVOXfV

Park Geun Hie, która zwycieżyła w wyborach prezydenckich w Korei Południowej, zapowiedziała dziś w przemówieniu telewizyjnym zwiększenie pomocy dla Korei Północnej i dalsze zaangażowanie na rzecz tego kraju mimo dokonanej niedawno przez Phenian próby rakietowej.

_ - Start północnokoreańskiej rakiety dalekiego zasięgu był symbolem wskazującym jak poważna jest nasza sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa _ - powiedziała Park Geun Hye.

Zapowiedziała jednak _ nową erę _ na Półwyspie Koreańskim i w polityce wobec Phenianu opartą na _ silnym bezpieczeństwie i dyplomacji opartej na zaufaniu _.

bEpVOXfX

Park Geun Hie oświadczyła, że jest otwarta na dialog z Koreą Północną, ale wezwała Phenian do wykazania postępu w rozbrojeniu nuklearnym.

Wcześniej prezydent-elekt odwiedziła cmentarz, na którym pochowani są poprzedni prezydenci Korei Południowej, w tym jej ojciec, były prezydent Park Czun Hi, który sprawował dyktatorską władzę w latach 1968-79.

Analitycy wskazują, że podczas kampanii wyborczej Park Geun Hie dystansowała się wobec twardej polityki ustępującego prezydenta Li Miung Baka mimo że należy on do tego samego konserwatywnego ugrupowania politycznego co ona. Li Miung Bak zawiesił pomoc humanitarną dla Phenianu w odwecie za zbombardowanie w 2010 r. wyspy należącej do Korei Południowej.

Park sugerowała nawet możliwość spotkania z nowym przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem _ w celu uczciwego dialogu _. Jednak ocenia się, że możliwości jej manewru będą ograniczone przez _ jastrzębie _ w jej własnej partii oraz przez USA i ich sojuszników chcących _ ukarać _ Phenian za niedawną próbę rakietową.

bEpVOXgd

Dodatkowym utrudnieniem może być nieufność Phenianu wobec Park, który wielokrotnie kwestionował szczerość jej zapowiedzi.

Za rządów Li Miung Baka stosunki między obu państwami koreańskimi znacznie się pogorszyły. Zdaniem wielu Południowych Koreańczyków, twarda polityka Li Miung Baka skłoniła Koreę Północną do wznowienia prób z bronią nuklearną i z rakietami oraz do dwóch ataków na terytorium Korei Południowej w 2010 r., w których zginęło 50 osób.

60-letnia Park jest pierwszą kobietą w historii Korei Płd. na stanowisku szefa państwa. Jest niezamężna i bezdzietna; przed wyborami zapowiadała, że poświęci swoje życie służbie państwu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbombardują sąsiadów za zrzucanie ulotek? Przedstawiciele lokalnych władz powiadomili, że zwrócili się również do mieszkańców nadgranicznych terenów z prośbą o opuszczenie domów.
Z Korei Północnej uciekają kolejni żołnierze Pierwsza ucieczka północnokoreańskiego żołnierza do Korei Południowej przez granicę lądową w ciągu ostatnich dwóch lat.
Będą mieli Koreę w zasięgu rakiety Stany Zjednoczone i Korea Południowa podpiszą porozumienie, na mocy którego Seul ponad dwukrotnie powiększy zasięg swojego systemu rakietowego.
bEpVOXgy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)