Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korea Północna ujawniła plany. Chcą wrócić do rozmów pokojowych

0
Podziel się:

Chiny, ich jedyny sojusznik i główne źródło pomocy handlowej i gospodarczej, naciska na powrót Pjongjangu do rozmów pokojowych.

Na zdj. Kim Dzong Un, <br>przywódca Korei Północnej
Na zdj. Kim Dzong Un, <br>przywódca Korei Północnej (Xinhua/Photoshot/Reporter)

Północnokoreański wysłannik powiedział w Pekinie chińskiemu prezydentowi, że jego kraj jest gotów podjąć _ pozytywne działania _ w celu zapewnienia pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim, w tym uczestniczyć w sześciostronnych rozmowach.

Specjalny wysłannik Korei Północnej, wicemarszałek Czhwe Riong He, przekazał prezydentowi Xi Jinpingowi list od północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una i powiedział, że Pjongjang podejmie kroki w celu dołączenia do sześciostronnych rozmów. Rozmowy te pozostają od dawna w impasie.

Agencje zaznaczają, że to pierwsza od roku północnokoreańska wizyta w Chinach na tak wysokim szczeblu.

Chińska agencja Xinhua poinformowała, że wysłannik przekazał chińskiemu prezydentowi pisany ręcznie list od Kim Dzong Una. Nie wiadomo, w jaki sposób Korea Północna zamierza doprowadzić do wznowienia rozmów sześciostronnych, tkwiących od roku 2009 w martwym punkcie z powodu, jak pisze Associated Press, sporów na temat sposobu weryfikacji kroków, które miałaby podjąć Korea Północna dla zakończenia swego programu nuklearnego.

Prezydent Xi powiedział, że sześciostronne rozmowy powinny mieć na celu zakończenie przez Pjongjang programu nuklearnego i _ utrzymanie trwałego pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim i w Azji Północno-Wschodniej _. Dodał, że denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego to pragnienie wszystkich narodów.

Chiny, jedyny rzeczywisty sojusznik Korei Północnej i główne źródło pomocy handlowej i gospodarczej, naciska na powrót Pjongjangu do rozmów sześciostronnych, w których poza Chinami i Koreą Północną uczestniczą Korea Południowa, Japonia, Rosja i USA.

Rosja z zadowoleniem powitała gotowość Korei Północnej do powrotu do rozmów.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińskie wojska w stanie gotowości Korea Północna straszy Południe i USA, ale ewentualny konflikt w znacznym stopniu zaangażowałby też Chiny.
Korea uprzedza, że zaatakuje bez uprzedzenia Korea Płn. przeprowadziła dotąd trzy próby nuklearne, z czego ostatnią w lutym 2013 roku.
Państwa G8 grożą Korei. Co z tego będzie? Ministrowie spraw zagranicznych państw G8 potępili w sposób _ najostrzejszy z możliwych _ prowadzenie przez Koreę Północną prac nad bronią nuklearną i technologią rakiet balistycznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)