Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
20.11.2013 08:26

Korea Północna przetrzymuje obywatela USA

Jeśli doniesienia się potwierdzą, więziony Amerykanin może stać się kartą przetargową w negocjacjach Pjongjangu z Zachodem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Turysta jest prawdopodobnie od października przetrzymywany w Korei Północnej - podały źródła dyplomatyczne w Korei Południowej. Jeśli doniesienia się potwierdzą, więziony Amerykanin może stać się kartą przetargową w negocjacjach Pjongjangu z Zachodem.

Zatrzymany to mężczyzna w podeszłym wieku, który w październiku wjechał do Korei Północnej z ważną wizą turystyczną - podały źródła. Amerykański Departament Stanu ponownie ostrzegł swoich obywateli przed podróżami do Korei Płn., jako powód podając ryzyko _ arbitralnego aresztowania i długotrwałego uwięzienia _. Resort poinformował, nie podając szczegółów, że dotarły do niego doniesienia o tym, że _ władze Korei Północnej dokonywały samowolnych zatrzymań amerykańskich obywateli i nie pozwalały im na opuszczenie kraju _.

Specjalny przedstawiciel USA ds. Korei Płn. Glyn Davies, który we wtorek przybył do Pekinu z trzydniową wizytą, powiedział, że nie jest w stanie nic powiedzieć o miejscu aktualnego pobytu amerykańskiego turysty. Od stycznia 2009 roku Korea Płn. aresztowała sześciu obywateli USA: czterech za rzekomo bezprawny wjazd do kraju oraz dwóch, którzy mieli ważne wizy, pod innymi zarzutami - podał Departament Stanu.

Od ubiegłego roku w Korei Płn. przetrzymywany jest Amerykanin koreańskiego pochodzenia Kenneth Bae, który został aresztowany w listopadzie 2012 roku i skazany na 15 lat więzienia za rzekomą działalność wywrotową. Według znajomych pracował on jako przewodnik wycieczek i często podróżował do Korei Płn. z żywnością dla sierot. Z niezweryfikowanych doniesień wynika, że stan jego zdrowia się pogarsza.

W sierpniu Pjongjang odwołał wizytę wysłannika USA Roberta Kinga, który miał zabiegać o uwolnienie Bae. Zdaniem analityków reżim północnokoreański może wykorzystać uwięzionego Amerykanina jako kartę przetargową w negocjacjach o programie atomowym Pjongjangu. Stany Zjednoczone nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z reżimem Korei Północnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Pilny alarm w Korei Północnej. Wojna? Korea Płn. ogłosiła mobilizację armii w związku z rozpoczynającymi się u wybrzeży Korei Płd. wspólnymi manewrami morskimi sił USA, Japonii i Korei Płd.
Korea Płn. odrzuca ofertę Amerykanów Władze w Pjongjang nie zgodziły się na zawarcie porozumienia o nieagresji z USA, w zamian za denuklearyzację.
Pentagon: Atak na Syrię zniechęci Koreę Płn. Wiceszef Pentagonu zaznaczył, że podczas rozmów z przedstawicielami chińskiego ministerstwa obrony domagał się utrzymania norm dotyczących tego rodzaju broni.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz