Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Północna apeluje. Nie sprowadzała broni mimo zakazu?

0
Podziel się:

Panamskie władze poinformowały, że o pomoc w tej sprawie zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Korea Północna apeluje. Nie sprowadzała broni mimo zakazu?
(PAP/EPA)

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej wezwało władze Panamy do uwolnienia załogi północnokoreańskiego statku, zatrzymanego po znalezieniu na pokładzie broni. Statek nie transportował narkotyków ani innego nielegalnego ładunku - podkreślił resort.

_ - Panamscy śledczy pochopnie zaatakowali i zatrzymali kapitana oraz członków załogi pod zarzutem "śledztwa narkotykowego", a następnie przeszukali statek, ale nie znaleźli żadnych narkotyków _ - powiedział cytowany przez agencję KCNA rzecznik resortu spraw zagranicznych, którego nazwiska nie podano.

Według Pjongjangu _ ładunek składał się ze starej broni, którą po naprawie zgodnie z umową Korea Północna odeśle z powrotem na Kubę . - Panamskie władze powinny podjąć kroki w celu natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych załogantów _ - zaapelowano.

Z kolei panamskie władze poinformowały, że o pomoc w tej sprawie zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa ONZ. _ - Sprawa zostanie przekazana RB ONZ, która postanowi co zrobić _ - powiedział minister bezpieczeństwa publicznego Jose Raul Mulino.

W poniedziałek rano czasu miejscowego prezydent Panamy Ricardo Martinelli poinformował, że na pokładzie statku Chong Chon Gang, płynącego z Kuby do Korei Północnej, znaleziono w piątek elementy nowoczesnych rakiet i inną broń _ ukrytą pod ładunkiem cukru _. Zatrzymano 35 osób. Według panamskich władz próbowano przesłuchać załogę, ale nie chce ona współpracować.

Dwa dni temu kubańskie MSZ oświadczyło, że na statek w jednym z kubańskich portów załadowano 10 tys. ton cukru i 240 ton _ przestarzałej broni defensywnej _ należącej do Kuby.

Broń tę - m.in. dwa samoloty MiG-21 i 15 silników do tych maszyn, dziewięć rozłożonych na części pocisków rakietowych i dwie baterie przeciwlotnicze - wysłano do naprawy w Korei Północnej - twierdzi kubański resort spraw zagranicznych. W oświadczeniu wskazano, że chodzi o sprzęt z czasów radzieckich.

Specjaliści z brytyjskiej firmy konsultingu militarnego IHS Jane's ustalili na podstawie zdjęć, że północnokoreański statek przewoził m.in. radar systemu obrony powietrznej z czasów radzieckich.

Według Neila Ashdowna, specjalisty ds. regionu Azji i Pacyfiku w IHS Jane's, możliwe jest, że władze Kuby chciały wysłać radar do Korei Północnej, żeby go zmodernizować.

Inny, mniej prawdopodobny scenariusz - jak podaje IHS Jane's - zakłada, że Korea Północna chciała sprowadzić ten radar, żeby wzmocnić swój system obrony ziemia-powietrze.

Korea Północna jest objęta oenzetowskim embargiem na import i eksport broni. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2009 roku zezwala państwom członkowskim na inspekcje wszystkich ładunków północnokoreańskich transportowanych drogą lądową, morską i powietrzną.

Czytaj więcej w Money.pl
Kuba przyznaje, to jest nasza broń Kubańskie MSZ oświadczyło, że na północnokoreański statek zatrzymany przez panamską służbę celną, załadowano cukier i...240 ton broni.
Wieźli elementy rakiet dla Korei Płn. Wpadli - _ Niech świat zapamięta sobie, że nie można przemycać niezadeklarowanej broni przez Kanał Panamski _ - zaznaczył prezydent Panamy Ricardo Martinelli.
Ważne porozumienie między Koreą Płn. a Płd. Delegacje obu krajów uzgodniły ponowne otwarcie strefy przemysłowej Kaesong, zamkniętej w kwietniu, podczas eskalacji napięcia między Pjongjangiem a Seulem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)