Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konwencja antyprzemocowa
06.02.2015 11:37

Konwencja "antyprzemocowa" przyjęta. Były kontrowersje

Dokument budzi sprzeciw zarówno wśród opozycji, jak i organizacji pozarządowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Sejm przyjął ustawę w sprawie ratyfikacji Konwencji o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Za ustawą głosowało 254 posłów, przeciw 175, a 8 wstrzymało się od głosu. Dokument budzi sprzeciw zarówno wśród opozycji, jak i organizacji pozarządowych.

Ustawę poparli w większości posłowie koalicji rządowej, SLD oraz Twój Ruch. Przeciwko ustawie głosowali politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Prace nad uchwaleniem kontrowersyjnej ustawy trwały od wielu miesięcy. Głównym zarzutem wobec konwencji jest promowanie - poprzez jej zapisy - środowisk homoseksualnych oraz ideologii gender.

Przeciwko ratyfikacji konwencji wypowiedział się między innymi episkopat. _ Konwencja nie promuje zwalczania realnych przyczyn przemocy, którymi są: alkoholizm, coraz szersze upowszechnianie brutalnej przemocy i pornografii w dostępnej kulturze masowej. Jej założenia wynikają ze skrajnej, neomarksistowskiej ideologii gender _ - napisali w oświadczeniu biskupi.

Autorzy konwencji twierdzą, że jest to pierwszy w Europie dokument, który wprowadza rozwiązania mające chronić kobiety przed wszystkimi formami przemocy i dyskryminacji. Dokument oparty na założeniu, że przemoc nierozłącznie wiąże się z płciową nierównością i by z nią walczyć, najpierw trzeba poradzić sobie z dyskryminacją i stereotypami.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy ratyfikują konwencję przeciw przemocy? W Platformie Obywatelskiej ma podczas głosowania obowiązywać dyscyplina.
Unia wycofuje uciążliwe procedury. Chodzi o... Sądowe zakazy zbliżania się, nakazy ochrony wydane w jednym państwie członkowskim będą uznawane w całej UE.
Obietnica PiS. Ochrona przed przemocą dla... Szef PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jeśli PiS dojdzie do władzy, powstanie ustawa o ochronie kobiet przed przemocą.
Tagi: konwencja antyprzemocowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz