Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
muzułmanie
02.04.2013 06:47

Kontrowersyjny poradnik o seksie dla muzułmanów przełamuje tabu

Autorka w marcu bieżącego roku po raz drugi znalazła się na liście najbardziej wpływowych kobiet świata arabskiego ogłoszonej przez magazyn Arabian Business.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dlisbona/CC/Flickr)

O Widad Lutah Arabowie usłyszeli w 2009 roku, kiedy wydała poradnik seksualny dla muzułmańskich małżonków _ Top secret _. Książka wywołała burzę, łamiąc tabu milczenia na temat seksu wśród muzułmanów, choć autorka ściśle trzyma się zaleceń szariatu i Koranu.

Autorka w marcu bieżącego roku po raz drugi znalazła się na liście najbardziej wpływowych kobiet świata arabskiego ogłoszonej przez magazyn _ Arabian Business _.

W książce porusza najróżniejsze zagadnienia pożycia intymnego małżonków, podpierając się Koranem, zaleceniami islamskiego prawa, czyli szariatu, i nauczaniem islamskich mędrców. _ Czy wolno małżonkom kąpać się razem? _, _ Czy wolno małżonkom całować wszystkie części ciała? _, _ Czy seks analny jest dozwolony? _ - na te i inne pytania odpowiada _ Top secret _.

Zanim Lutah wydała swoją książkę, uzyskała aprobatę od wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma, który wyznaczył ją jako pierwszą i jedyną do tej pory kobietę doradcę rodzinnego w sądzie. Imam Dubaju też był przychylny, gdyż autorka potępia w książce to, czego Koran zabrania, a pomaga w utrzymaniu kultury i tradycji swojego kraju. Ostrzegł jednak, że _ Top secret _ może spotkać się z niezrozumieniem w społeczności islamskiej.

Nie przypadkiem książka została ocenzurowana w Arabii Saudyjskiej, a autorka została oskarżona o bluźnierstwo. Niektórzy grozili jej śmiercią. Nazywano ją _ agentką Ameryki i Izraela _, o czym Lutah mówiła w wywiadzie dla _ Arabian Business _ w kwietniu 2010 roku.

_ - Nie dziwię się, że na ogół kobiety unikają tych tematów. Nasza mentalność jest inna, ale to dobry znak, że takie książki jednak pojawiają się na półkach _ - powiedziała mieszkająca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Egipcjanka.

Pomysł napisania islamskiego poradnika seksu narodził się w 2006 roku, gdy okazało się, że coraz więcej kobiet przychodzi do Lutah ze swoimi problemami małżeńskimi. Dzięki wywiadowi, którego udzieliła telewizji Al-Arabija. ludzie dowiedzieli się, że jest ktoś, z kim mogą na tematy seksu rozmawiać.

Wydanie książki nie było jednak łatwe. Ministerstwo sprawiedliwości, w którym autorka do dziś pracuje, odmówiło opublikowania _ Top secret _. Widad Lutah zrobiła to własnym sumptem a książka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na język angielski.

Młodzi Arabowie mają ambiwalentne podejście do książki Lutah. Jeden z nich powiedział, że książka mu się podobała, ale on swojej żonie nie dałby jej do czytania. Kobiety wyrażają bardziej przychylne opinie.

_ - To dobrze, że młodzież może czytać takie poradniki. Ze świętych słów Koranu już od dawna wiadomo, że pewne zachowania są szkodliwe. Nie było wtedy AIDS. Ludzie żyli w zamkniętych klanach. Nie było obcych. My jesteśmy bardzo gościnni, ale musimy chronić swoją tradycję poprzez religię _ - powiedziała studentka uniwersytetu z ZEA.

Czytaj więcej w Money.pl
W stolicy UE najczęściej mówią po arabsku W Brukseli coraz więcej mieszkańców posługuje się językiem arabskim, coraz mniej powszechne stają się języki urzędowe: francuski i niderlandzki.
Dwa dni wolnego dla muzułmanów? Sprzeciw... Muzułmanie zatrudnieni w służbach publicznych, na przykład w policji, mogliby brać dyżury za swych chrześcijańskich kolegów z pracy podczas Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.
Policja aresztuje duchownego. Za co? Radykalny muzułmański kaznodzieja Abu Katada został aresztowany przez antyterrorystyczną jednostkę policyjną - potwierdziło dzisiaj rano brytyjskie MSW.

Widad Lutah planuje wydanie drugiej części książki _ Top secret _ i całej serii o edukacji seksualnej dla wszystkich grup wiekowych, zaczynając od przedszkolaków. Drugi tom _ Top secret _ jest poświęcony stosunkom homoseksualnym. Teraz autorka oddała go do cenzury rządowej, czyli do szejka i imama.

Z Dubaju Jolanta Mikołajczyk (PAP)

jma/ kot/ ap/

Tagi: muzułmanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz