Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kontrowersyjna ustawa. Dokumenty bez oznaczenia płci?

0
Podziel się

Zniknął obowiązek wpisywania do metryki płci dziecka. Dodatkowo pojawiła się trzecia wersja płci.

Kontrowersyjna ustawa. Dokumenty bez oznaczenia płci?
(jonworth-eu/CC/Flickr)
bEqoHrEB

Od dzisiaj w Niemczech do metryki nie trzeba wpisywać płci dziecka, jeżeli rodzice mają wątpliwości, czy noworodek jest chłopcem czy dziewczynką. Również w paszportach w rubryce płeć oprócz F (kobieta) i M (mężczyzna) pojawi się trzecia możliwość - X.

Zmiana stała się możliwa dzięki ustawie przyjętej w styczniu przez Bundestag. Dotychczas rodzice musieli w ciągu miesiąca od narodzin dziecka poinformować urząd o jego płci.

Minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger powiedziała, że nowe przepisy są ważnym krokiem w walce z dyskryminacją. _ Dla osób interseksualnych jest to wielka ulga, a dla całego społeczeństwa ważny krok w w kierunku modernizacji _ - zaznaczyła polityk liberalnej FDP.

bEqoHrED

Ministerstwo spraw wewnętrznych zastrzegło, że zmiana prawa nie oznacza usankcjonowania trzeciej płci, lecz jedynie umożliwia rodzicom podjęcie bez pośpiechu decyzji o płci ich dziecka i ewentualne przeprowadzenie medycznego zabiegu. Twórcy ustawy uważali, że w okresie późniejszym należy zdecydować się na jedną z dwóch płci, chociaż nie ma takiego obowiązku - czytamy w oświadczeniu MSW.

Z danych Rady ds. Etyki, która forsowała przyjęte obecnie rozwiązanie prawne, w Niemczech mieszka obecnie 80 tys. osób, których nie można jednoznacznie zaliczyć do konkretnej płci. Zdaniem tego gremium zmuszanie takich ludzi do określenia się, czy są kobietą, czy mężczyzną stanowi niedopuszczalne naruszenie ochrony dóbr osobistych. Rada sprzeciwia się ponadto operacjom wykonywanym na dzieciach, których celem jest usunięcie dwupłciowości, ze względu na psychiczne skutki takich ingerencji w wieku późniejszym.

Czytaj więcej w Money.pl
Ograniczą prawa banków. Dla naszego dobra Ustawa ma zapobiec prowadzeniu przez bankowych menedżerów ryzykownych operacji finansowych, mogących narazić bank na upadek.
Snowden chce przyjechać do Niemiec Telewizja publiczna ARD zwróciła uwagę, że władze USA złożyły już wniosek o zatrzymanie go w przypadku, gdyby przekroczył niemiecką granicę.
Nie ma zielonego światła dla takich opłat Nie widzieliśmy żadnych konkretnych planów, dlatego nie możemy powiedzieć, czy są one zgodne z prawem UE czy też nie - oświadczyła rzeczniczka KE Marlene Holzner.
bEqoHrFe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)