Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
haker
20.11.2008 09:52

Kontrowersyjna kara. Odpowie haker i zwykły internauta?

Dwa lata więzienia to kara za zdobycie informacji nieprzeznaczonej dla internauty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwa lata więzienia może grozić temu, kto przez internet zdobędzie nieprzeznaczoną dla niego informację.

W nowelizacji kodeksu karnego znalazł się artykuł, który może uderzyć w zwykłych internautów, choć miał karać hakerów - czytamy w _ Rzeczpospolitej _.

Sejm uchwalił nowelizację 24 października. Jest w niej przepis 267 kodeksu karnego, który mówi, że _ kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając (...) zabezpieczenie _, _ podlega grzywnie, ograniczeniu lub pozbawieniu wolności do dwóch lat _. Specjaliści podkreślają, że przepis ten jest nieprecyzyjny i mogą być problemy z jego interpretacją.

Problem w tym, że wiele stron ma złe zabezpieczenia lub nie ma ich wcale. Może być tak, że zwykły śmiertelnik, bez złych intencji, otworzy jakiś link, który np. podeśle mu haker, i zapozna się z informacją dla niego _ nieprzeznaczoną _. Na forach internetowych pojawiają się pytania - jak zdefiniować pojęcie _ nieuprawnione _? - czytamy w gazecie.

Te przepisy mogą stanowić zagrożenie - mówi _ Rzeczpospolitej _ Piotr Waglowski, autor i gospodarz serwisu VaGla. pl, i podkreśla, że powinien je zbadać Trybunał Konstytucyjny. To, czy nowe rozwiązania wejdą w życie, zależy od prezydenta, który może podpisać ustawę lub ją odrzucić.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: haker, internet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz