Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrole w szkołach. Przebadają zakupy podręczników

0
Podziel się:

Kurator oświaty w Białymstoku zdecydował o skontrolowaniu szkół, o których otrzymał informację, że mogły kupować podręczniki w zamian za korzyści majątkowe od wydawców.

Kontrole w szkołach. Przebadają zakupy podręczników
(skynesher/iStockphoto)

Kurator oświaty w Białymstoku zdecydował o skontrolowaniu szkół, o których otrzymał informację, że mogły kupować podręczniki w zamian za korzyści majątkowe od wydawców - poinformowała rzeczniczka kuratorium Małgorzata Palanis.

Kontrole mają się rozpocząć _ jak najszybciej _, choć na razie nie wiadomo konkretnie kiedy i jak długo potrwają. Będą dotyczyły tego, czy zostały zachowane wszelkie procedury przy wyborze podręczników, bo tylko takie kompetencje ma w tej sprawie kurator - wyjaśniła Palanis.

Obecnie trwa analiza materiałów, które dotarły z Fundacji Europejska Inicjatywa Obywatelska - Polska bez korupcji i gdy się zakończy będzie wiadomo ilu szkół w regionie sprawa dotyczy. Kuratorium ma jedynie materiały na temat umów zawieranych przez szkoły z wydawnictwami, wszystko jest weryfikowane. Małgorzata Palanis powiedziała jedynie, że kontroli przez wizytatorów zostanie poddana co piąta taka szkoła.

W związku z sytuacją, kurator opublikował w poniedziałek na stronie internetowej komunikat, w którym przypomina dyrektorom szkół obowiązujące przepisy przy wyborze podręczników od wydawnictw i zasady jakie powinny temu towarzyszyć. _ - Ani nauczyciel, ani dyrektor szkoły nie mogą przyjmować z tego względu żadnych korzyści majątkowych, nie mogą też prowadzić na terenie szkoły działalności związanej z dystrybucją nowych podręczników _ - napisał kurator Jerzy Kiszkiel.

Białostocki kurator zaapelował również do dyrektorów szkół, by zwrócili szczególną uwagę - w ramach nadzoru pedagogicznego - by _ procedura wyboru podręczników przebiegała w sposób nienasuwający najmniejszych podejrzeń o działalność korupcyjną _. W minionym tygodniu kuratorium przeprowadziło z dyrektorami szkół narady na ten temat.

We wtorek podobne kontrole zleciło w 67 szkołach kuratorium oświaty w Katowicach. Ma to związek z podpisywaniem przez dyrektorów szkół m.in. umów o współpracy z wydawnictwami. Zgodnie z tymi umowami, szkoła decyduje się korzystać z podręczników jednego wydawnictwa w określonym okresie w zamian za np. użyczony czy podarowany sprzęt, np. tablice interaktywne czy sprzęt komputerowy. O sprawie kuratorium w Katowicach poinformowała również - tak jak kuratorium w Białymstoku - Fundacja Europejska Inicjatywa Obywatelska - Polska bez korupcji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w opublikowanym w związku z tą sprawą komunikacie podkreśliło, że oferowanie nauczycielom lub dyrektorom szkół korzyści oraz przyjmowanie ich w zamian za wybór konkretnego podręcznika jest niezgodne z prawem. Zaznaczyło również, że o każdym takim przypadku należy powiadomić odpowiedni organ kontroli.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawo weta sposobem na likwidację szkół? Trzeba przywrócić kuratorom oświaty zabrane uprawnienia dotyczące nadzoru pedagogicznego m.in. prawo weta ws. likwidacji szkół przez samorządy - uważają posłowie opozycji z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Zmiany w dotacjach na zakup podręczników Zmienione ma być też kryterium upoważniające do skorzystania z pomocy.
Smród i brud w setkach szkół. Były kontrole W ponad 700 szkołach warunki higieniczno-sanitarne okazały się złe. Mimo to kontrolerzy mówią o dużym postępie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)