Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrole w sieciach handlowych. Właśnie rozpoczyna się najgorszy czas

0
Podziel się:

Co roku ujawnianych jest wiele nieprawidłowości i naruszeń prawa takich jak: nieprzestrzeganie norm czasu pracy, prawa do wypoczynku, niewypłacanie wynagrodzenia czy praca na czarno.

Kontrole w sieciach handlowych. Właśnie rozpoczyna się najgorszy czas
(endostock - Fotolia.com)

Rozpoczął się najgorętszy handlowy okres w roku. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada przed świętami wzmożone kontrole zwłaszcza w sklepach wielkopowierzchniowych. Mniejsze placówki też powinny mieć się na baczności - mówi IAR rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska.
Jak podkreśla, co roku ujawnianych jest wiele nieprawidłowości i naruszeń prawa takich jak: nieprzestrzeganie norm czasu pracy, prawa do wypoczynku, niewypłacanie wynagrodzenia czy praca na czarno.

O ile w dużych placówkach handlowych sytuacja poprawia się z roku na rok, to małe sklepy pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Tutaj inspektorzy pracy wskazują na nieprawidłowe składowanie i magazynowanie towaru, zmuszanie do pracy w nadgodzinach, zatrudnianie na podstawie umów cywilno-prawnych w sytuacji, kiedy powinny być zastosowane umowy o pracę. Wiele zastrzeżeń budzi też eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych.

Przyczyną jest najczęściej pośpiech, zła organizacja pracy i lekceważenie przepisów przez pracodawców.

Czytaj więcej w Money.pl
Wigilia to normalny dzień pracy, ale można... Pracodawca może zdecydować o tym, że zamiast w Wigilię przyjdziemy do pracy w sobotę albo może nas wypuścić kilka godzin przed końcem zmiany.
Cudzoziemcy w Polsce będą mieli łatwiej Posłowie zadeklarowali poparcie dla większości poprawek, które zaproponował Senat do ustawy o cudzoziemcach.
Praca w niedziele podzieliła posłów PiS, Twój Ruch i SP będą głosować za odrzuceniem projektu PO rozszerzającym katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta.
Co z pracą w 2014 roku? Będzie coraz lepiej W przyszłym roku liczba nowych miejsc pracy może wzrosnąć nawet o 9 procent. Sprawdź, w jakich branżach i regionach będzie najlepiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)