Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrole na granicach wracają

0
Podziel się:

Szef MSW: Wkrótce wydane zostanie rozporządzenie w tej sprawie.

Kontrole na granicach wracają
(PAP/Radek Pietruszka)
bELvkuRN

Polska w czasie Euro 2012 przywróci kontrole na granicach - zapowiedział szef MSW. Porozumienie z Schengen, którego Polska jest sygnatariuszem, umożliwia taką możliwość.

Aktualizacja: 17:00

Jacek Cichocki, podjął decyzję o tymczasowym przywróceniu kontroli granicznej w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Kontrola zostanie przywrócona w okresie od 4 czerwca do 1 lipca br. na granicy wewnętrznej Schengen (odcinek granicy z Republiką Federalną Niemiec, Republiką Czeską, Republiką Słowacką i Republiką Litewską).

bELvkuRP

_ - W praktyce nie będzie się to wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Nie będzie również tworzyło żadnych obciążeń dla obywateli oraz kibiców jadących na mecze - _ powiedział podczas konferencji prasowej minister._ - Działania kontrolne będą prowadzone w sposób wyrywkowy, gwarantujący niezakłócony i płynny ruch - _ podkreślił minister.

Zgodnie z planem w momencie tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej, granicę lądową będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych przejściach. Na lotniskach kontroli granicznej mogą zostać poddani podróżni z wytypowanych lotów Schengen, a w portach morskich - uczestnicy wybranych rejsów promowych.

Aby przywrócenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej było jak najmniej uciążliwe dla podróżnych, Straż Graniczna na czas jej trwania, wzmocni współpracę z innymi służbami krajowymi (policją, Służbą Celną, Wojewódzkimi Inspektorami Transportu Drogowego, Żandarmerią Wojskową itp.) oraz ze służbami granicznymi innych państw, których funkcjonariusze również uczestniczyć będą w działaniach kontrolnych. Kontrole będą prowadzone wobec wytypowanych osób na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw.

Działania kontrolne będą prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na drogach przecinających granicę państwową. Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, inaczej niż na granicy zewnętrznej UE.

bELvkuRV

Podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty lub paszport). Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszportu) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy.

Układ z Schengen to porozumienie, które znosi kontrole osób na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi. Do układu z Schengen przystąpiły 22 kraje UE (bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Cypru)
oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein.

O przygotowaniach do Euro 2012 czytaj w Money.pl
NBP będzie szkolił kibiców na Euro 2012 Dowiedzą się między innymi, jak odróżnić banknoty prawdziwe od fałszywych, a także jak działają polskie kantory.
Korzeniowski: Wyciskają nas jak cytryny _ - Trzeba do tego podejść racjonalnie - _ mówi były sportowiec, który doradza UEFA.
"On może się upić, a my mamy kontakty" We Lwowie zaprezentowano oficjalny strój wolontariusza miasta w czasie Euro 2012. Takich osób, których zadaniem będzie pomoc kibicom, będzie niemal tysiąc.
bELvkuSq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)