Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrole drogowe. Policja i ITD: nie będzie taryfy ulgowej w święta

0
Podziel się:

Policja zatrzymała w tym roku już 160 tys. pijanych kierowców. - Depczemy im po piętach - mówią funkcjonariusze.

Kontrole drogowe. Policja i ITD: nie będzie taryfy ulgowej w święta
(Tymon Markowski/EastNews)

Policja zapowiada, że w święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok nie będzie taryfy ulgowej dla kierowców łamiących zasady bezpieczeństwa. Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że 25 i 26 grudnia, a także 1 stycznia obowiązują ograniczenia ruchu ciężarówek.

Jak powiedział rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, inspektorzy ITD będą kontrolować głównie ciężarówki, autokary, autobusy i busy.

Przypomniał, że 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia w godzinach 8-22 będą obowiązywać ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Kierowcy ciężarówek, którzy będą łamać ten zakaz, mogą zostać ukarani mandatami w wysokości 200-500 zł.

Gajadhur powiedział, że ITD będzie sprawdzać stan techniczny pojazdów - stan opon, oświetlenia, układu kierowniczego i hamulcowego.

Do kierowców ciężarówek zaapelował, by przed wyruszeniem w trasę sprzątali plandeki, tak żeby nie zalegał na nich śnieg i tafle lodowe, a do wybierających się w tereny górzyste, by zabierali ze sobą łańcuchy antypoślizgowe.

Inspektorzy ITD mają też sprawdzać, czy samochody nie są przeciążone. _ Taki pojazd będzie miał dużo dłuższą drogę hamowania, nie wiadomo, jak się zachowa podczas omijania przeszkody, podczas hamowania _ - mówił Gajadhur.

Insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zapowiedział, że w okresie świątecznym i w Sylwestra policjanci będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców.

Podkreślił, że w tym roku funkcjonariusze zatrzymali ok. 160 tys. pijanych kierujących. Przeprowadzono w sumie blisko 7,1 mln kontroli stanu trzeźwości. - _ Wysoka liczba ujawnionych pijanych kierowców świadczy o poważnym problemie społecznym, o dużej akceptacji dla tych, którzy po kilku głębszych kierują samochodem, ale jest to także dowód na to, że depczemy po piętach tym, którzy łamią w jaskrawy sposób elementarne zasady bezpieczeństwa _ - powiedział Konkolewski. Przypomniał też, że kierowca mający wątpliwości co do swego stanu trzeźwości może go bezpłatnie sprawdzić u dyżurnego w najbliższej jednostce policji.

Konkolewski przestrzegł, że nie będzie taryfy ulgowej dla tych, którzy będą łamać elementarne zasady bezpieczeństwa. Jak wyjaśnił chodzi o przestrzeganie ograniczeń prędkości, zwłaszcza w obszarze zabudowanym, tam, gdzie są znaki o wyznaczonych przejściach dla pieszych i znaki ostrzegające o obecności najmłodszych uczestników ruchu drogowego. - _ Nie będzie też taryfy ulgowej dla tych, którzy będą wyprzedzać na trzeciego, na wzniesieniu, i dla tych, którzy będą jechać na podwójnym gazie _ - podkreślił.

Choć kierowcy amatorzy nie muszą stosować się do norm dotyczących czasu pracy, policja przypomina, że po dwóch, trzech godzinach jazdy warto zrobić sobie piętnastominutową przerwę. - _ Najczęściej do wypadków drogowych, oprócz jazdy z prędkością niedostosowaną do warunków drogowych, dochodzi także na skutek zmęczenia i zaśnięcia _ - wyjaśnił Konkolewski.

Przypomniał też o konieczności właściwego przewozu bagaży. - _ Pamiętajmy o tym, że samochód osobowy nie jest taksówką bagażową. Najcięższe przedmioty powinny być pakowane w bagażniku, w przestrzeni zamkniętej, a nie na tylnej półce, bo w przypadku gwałtownego hamowania mogą się zsunąć i zrobić krzywdę _ - powiedział.

Konkolewski dodał, że według prognoz w święta ma padać śnieg, więc ci, którzy dotąd tego nie zrobili, powinni zmienić opony letnie na zimowe.

Według danych KGP od 1 stycznia do 19 grudnia br. na polskich drogach doszło do ponad 34,2 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 3175 osób, a ponad 42 tys. osób odniosło obrażenia.

Od początku roku do końca listopada inspektorzy ITD skontrolowali ponad 219 tys. pojazdów ciężarowych i autobusów. Nałożyli ok. 10 tys. kar administracyjnych na przewoźników, a ok. 40 tys. kierowców zapłaciło mandaty za łamanie przepisów ustawy o transporcie drogowym. Zatrzymano ok. 17 tys. dowodów rejestracyjnych pojazdów, które miały usterki.

Czytaj więcej w Money.pl
Przejechał mlion kilometrów bez prawa jazdy 76-letni mieszkaniec Sauerlandu w Nadrenii-Północnej Westfalii, stracił prawo jazdy w 1976 r., ale cały czas regularnie jeździł samochodem pokonując tygodniowo około 500 km.
Policja rozpoczyna sezon kontroli drogowych Przed wakacjami inspektorzy transportu drogowego oraz policjanci prowadzą w Warszawie kontrole autokarów, którymi dzieci jadą na obozy i kolonie.
Policjant przyznał się do winy. Co mu grozi? 26-letni policjant z Łęcznej (Lubelskie) Witold B. - podejrzany o spowodowanie wypadku drogowego, wskutek którego zmarła 19-letnia kobieta - został dzisiaj aresztowany.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)