Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrola w gdańskim sądzie. "Rażące uchybienia"

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie wykluczył kolejnych postępowań dyscyplinarnych.

Kontrola w gdańskim sądzie. "Rażące uchybienia"
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Sędziowie wizytatorzy z Poznania stwierdzili, że w zakresie nadzoru gdańskiego sądu okręgowego nad sprawą Amber Gold doszło do _ bardzo wielu uchybień _ - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Nie wykluczył kolejnych postępowań dyscyplinarnych.

_ - Część z tych uchybień ma charakter drobny - nie bagatelizując, realistycznie przyjmuję, że takie uchybienia mogą w każdej instytucji się zdarzyć. Część jednak ma charakter rażący i one albo już doprowadziły, albo jeszcze doprowadzą do postępowań dyscyplinarnych _ - zaznaczył Gowin.

Jak dodał, ministerstwo zapoznało się już z wynikami kontroli wizytatorów z Poznania, która dotyczyła działalności nadzorczej prowadzonej przez prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku w sprawach dotyczących prezesa Amber Gold Marcina P. Zaznaczył równocześnie, że zwrócił się do prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku o ustosunkowanie się do tych wyników. - _ Liczę, że jej sprawozdanie dotrze do nas jutro (w piątek) _ - powiedział.

Zaznaczył równocześnie, że to pozwoli resortowi na przygotowanie swojego stanowiska na początku przyszłego tygodnia.

Rzecznik Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Roman Kowalkowski potwierdził w czwartek, że w środę do instytucji, którą reprezentuje, dotarł przysłany przez ministra Gowina protokół kontroli, jaką sędziowie z Poznania prowadzili w gdańskim sądzie okręgowym. Rzecznik dodał, że do protokołu dołączone było _ zalecenie udzielenia wyjaśnień _.

_ - Sędziowie wizytatorzy oraz kierownictwo sądu zapoznają się z treścią protokołu. Na udzielenie odpowiedzi ministrowi mamy czas do końca dnia pracy w piątek _ - powiedział Kowalkowski i dodał, że dopiero po tym, jak z protokołem zapoznają się wspomniane osoby, kierownictwo sądu będzie mogło powiedzieć, czy - w związku z jego treścią - podejmie jakieś ewentualne decyzje w postaci np. wniosków o wszczęcie postępowań wyjaśniających.

Dwaj sędziowie wizytatorzy, specjaliści od spraw karnych z terenu podległego Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu, od 11 września prowadzili kontrolę w gdańskim sądzie okręgowym. Lustracja, czyli przegląd dokumentacji działalności prezesa sądu, została przeprowadzona w związku z niezadowalającymi - w ocenie Gowina - dotychczasowymi efektami wewnętrznego nadzoru nad działalnością administracyjną sądów na obszarze okręgu gdańskiego, w sprawach dotyczących Marcina P., szefa Amber Gold.

Sędziowie wizytatorzy kontrolowali nadzór prezesa gdańskiego sądu okręgowego nad sądami rejonowymi w zakresie wykonywania orzeczeń w postępowaniach karnych, sprawach o wykroczenia oraz w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, a w szczególności postępowania karne wykonawcze prowadzone wobec Marcina P. w sądach rejonowych na obszarze okręgu gdańskiego.

W ubiegły czwartek Gowin odwołał sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Minister podjął taką decyzję w związku z opisaną w mediach rozmową sędziego z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera. W rozmowie tej prezes miał informować o możliwych terminach posiedzenia dotyczącego zażalenia na areszt Marcina P., jak również umawiać się na spotkanie z szefem rządu. Przed odwołaniem sędziego z funkcji Gowin uzyskał zgodę Krajowej Rady Sądownictwa.

Postępowanie odwołanego prezesa bada też rzecznik dyscyplinarny, który może wszcząć postępowanie dyscyplinarne i skierować sprawę do sądu; efektem może być kara od upomnienia, nagany, aż po przeniesienie do innego sądu lub nawet usunięcie z sądownictwa.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t242049.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afera;amber;gold;ruszyla;kontrola;dzialalnosci;nadzorczej;prezesa;sadu;w;gdansku,59,0,1157435.html) Gowin był wściekły. Ruszyła kolejna kontrola ws. Amber Gold Do Gdańska pojechali dwaj sędziowie, którzy zlustrują działalność tamtejszego sądu w związku z aferą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t241739.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;prawie;16;tysiecy;wierzycieli;amber;gold,236,0,1167596.html) Zwrot lokat z Amber Gold. Szanse maleją Wartość wymagalnych zobowiązań to około 700 mln zł. Wartość majątku spółki wolnego od zabezpieczeń jest kilkunastokrotnie mniejsza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t77910.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;wyrozumiale;o;wpadce;gowina,168,0,1164712.html) Prezydent wyrozumiale o wpadce Gowina Bronisław Komorowski uważa, że Jarosław Gowin dobrze zrobił przepraszając za swoją wypowiedź o tym, że _ ma w nosie literę przepisów, ważny jest ich duch _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)