Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kontrola techniczna pojazdów zaostrzona. Tego chce UE

Jest zapowiedź zaostrzenia w Unii przepisów dotyczących kontroli technicznych pojazdów,.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur Barbarowski/East News)

Jest zapowiedź zaostrzenia w Unii przepisów dotyczących kontroli technicznych pojazdów, co ma poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Propozycje ujednolicenia i wprowadzenia bardziej rygorystycznych standardów przedstawiła Komisja Europejska. Bruksela alarmuje, że z powodu usterek technicznych pojazdów każdego dnia co najmniej 5 osób ginie na europejskich drogach.

Pomysły Komisji dla wielu państw oznaczają zasadnicze zmiany, dla Polski tylko częściowe, bo większość reguł już obowiązuje. Komisja chce ujednolicić standardy dotyczące badań kontrolnych i poprawić ich jakość.

Komisarz do spraw transportu poinformował, że zwiększona ma być też częstotliwość kontroli pojazdów. _ - Starsze samochody, powyżej sześciu lat, psują się częściej, a usterki są przyczyną poważnych wypadków drogowych. Oprócz tego, chcemy też wprowadzić obowiązek badań przydatności do ruchu skuterów i motocykli. Jazda samochodem, czy motocyklem niespełniającym wymagań, to zagrożenie dla kierowcy, a także innych użytkowników dróg. Nie chcemy takich pojazdów na drogach _ - powiedział komisarz Siim Kallas.

Z danych, które ma Bruksela wynika, że nie zmieniłyby się w Polsce przepisy dotyczące kontroli samochodów i motocykli. Jedyną zmianą byłoby wprowadzenie obowiązkowych badań dla skuterów.

Nowe propozycje już wywołały krytykę w niektórych krajach. W Niemczech pojawiły się głosy, że Komisja ulega lobby zajmującemu się kontrolą techniczną pojazdów. Komisarz Kallas nazwał te zarzuty niezrozumiałymi.

Tagi: bezpieczeństwo na drogach, drogi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz