Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nik
09.06.2014 15:55

Kontrola NIK wydatków na ZIO 2022 prawie pewna

- Kontrola jest uzasadniona i potrzebna - powiedział prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/REPORTER)

Kontrola wydatków na przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 jest uzasadniona i potrzebna - powiedział prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że wniosek w tej sprawie wpłynął już do NIK.

_ - Zgodnie z procedurami wniosek jest w tej chwili opiniowany. Po uzyskaniu opinii decyzję w tej sprawie podejmie wiceprezes odpowiedzialny za kontrole doraźne. Osobiście wydaje mi się, że taka kontrola jest uzasadniona i potrzebna _ - podkreślił Kwiatkowski.

Dodał, że jeśli w najbliższych tygodniach zapadnie decyzja o kontroli, to będzie ona prowadzona w drugiej połowie roku przez delegaturę NIK w Krakowie, a pierwszych informacji można się spodziewać pod koniec roku.

Jak zapowiedziała dyrektor delegatury NIK w Krakowie Jolanta Stawska, ewentualna kontrola będzie obejmowała wszystkie podmioty zaangażowane w przygotowania do ZIO 2022. _ - Będzie miała ona taki zakres, żebyśmy mogli odpowiedzieć, czy wydatki były legalne, rzetelne i gospodarne _ - powiedziała. Jak podkreśliła, NIK nie kontrolowała do tej pory tego zadania.

Kwiatkowski zastrzegł, że NIK nie kontroluje w samorządzie celowości wydatków. _ Nie odpowiadamy na pytanie, czy całe przedsięwzięcie było sensowne czy mniej uzasadnione _ - podkreślił.

W najbliższą środę Rada Miasta ma przegłosować uchwałę o rezygnacji Krakowa ze starań o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Decyzja ta zakończy starania Polski i Słowacji o przeprowadzenie tej imprezy.

W referendum przeprowadzonym 25 maja mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się przeciwko organizacji ZIO i Paraolimpiady w 2022 r. Negatywną opinię wyraziło 69,72 proc. głosujących. Referendum jest ważne i wiążące dla władz miasta, gdyż frekwencja wyniosła ponad 30 proc.

Tuż po referendum resort sportu poinformował, że zbada finansowe konsekwencje wycofania się Krakowa ze starań o ZIO. Ministerstwo Sportu i Turystyki miało podpisaną umowę na dofinansowanie ze środków budżetu państwa starań stolicy Małopolski o organizację imprezy.

Po rezygnacji Krakowa o prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. nadal ubiegają się cztery miasta: Pekin, Ałma-Ata, Lwów i Oslo. Decyzja, kto będzie gospodarzem zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsze referendum w historii Krakowa Uprawnionych do głosowanie jest ponad 580 tysięcy osób.
Według prezydenta ci urzędnicy są niezbędni Bronisław Komorowski, z okazji 95-lecia Najwyższej Izby Kontroli, wręczył dzisiaj w Belwederze odznaczenia pracownikom Izby.
NIK wytyka urzędnikom błędy i zaniedbania Organy kontroli skarbowej oraz podatkowe niewystarczająco skutecznie walczyły z oszustwami podatkowymi w latach 2011-13 - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Tagi: nik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz