Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kontrole nik
09.09.2014 08:26

Kontrola NIK. Czy samorządy nie zadłużają się ponad miarę?

Izba zbada wiarygodność wieloletnich prognoz finansowych, na podstawie których gminy biorą kredyty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sławomir Kaczorek (Wikimedia Commons 3.0))

We wrześniu Izba zbada wiarygodność wieloletnich prognoz finansowych, na podstawie których gminy biorą kredyty.

_ - NIK rozpocznie kontrolę tego, jak regionalne izby obrachunkowe - czyli te instytucje, które na co dzień kontrolują finanse samorządu terytorialnego - przeciwdziałają nadmiernemu zadłużaniu się gmin. Dlaczego ta kontrola jest taka ważna? Bo zadłużenie polskich gmin to już ponad 70 mld złotych _ - powiedział szef Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski.

Jak podaje Izba, od 2007 r. zadłużenie samorządów zwiększyło się o ponad 44 mld zł. Spowodowało to wzrost kosztów obsługi długu w budżetach samorządów. W 2006 r. wydatki na obsługę długu odpowiadały wielkości 0,8 proc. łącznych wpływów samorządów z tytułu dochodów własnych i subwencji ogólnej, a w 2013 r. - 2 proc.

Jak dodał, NIK zna przypadki, w których zadłużenie gminy w ciągu roku wzrosło nawet o 30 proc. _ - To musi niepokoić, bo na przykład w jednym roku ponad 100 jednostek samorządu terytorialnego przekroczyło dopuszczalny poziom zadłużenia _- zaznaczył.

_ - Z drugiej strony mamy nową perspektywę budżetową Unii Europejskiej i to przecież na samorządach będzie ciążyć ta odpowiedzialność, żeby dużą część tych pieniędzy wydać na inwestycje _ - dodał szef NIK.

Kwiatkowski dodaje, że chociaż wzrost zadłużenia i kosztów jego obsługi był w ostatnich latach znaczny, to wciąż wielkości te nie stanowią poważnego zagrożenia dla finansów sektora samorządowego. Jednocześnie podkreślił, że przed samorządami pojawia się kolejne wyzwanie, jakim będą projekty współfinansowane ze środków UE w latach 2014-2020, dlatego tak ważna jest dobra kondycja gminnych finansów.

Kontrola zacznie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni i obejmie wylosowane gminy w województwach: podlaskim, opolskim, wielkopolskim, podkarpackim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim. Jej wyniki poznamy na początku przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK pochwalił Bieńkowską za... Minister infrastruktury i rozwoju należycie zaplanował, zorganizował, koordynował i realizował proces przygotowań do wykorzystania środków z funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności - oceniła Izba.
NIK w przedszkolach. Opłaty niższe, ale... NIK zwróciła uwagę, że w związku z ograniczeniem wysokości opłat wnoszonych przez rodziców gminy potencjalnie traciły dużą część dochodów.
Resort infrastruktury krytykowany przez NIK Ministerstwo nie korzysta z programu wartego miliard złotych.
Tagi: kontrole nik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz