Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrola finansowa u hiszpańskiej rodziny królewskiej

0
Podziel się:

To pokłosie afery korupcyjnej, w którą zamieszany jest zięć króla.

Kontrola finansowa u hiszpańskiej rodziny królewskiej
(Enfoque Reportajes/EastNews)

Hiszpańska rodzina królewska wyraziła zgodę na objęcie ściślejszym nadzorem swych finansów - podała agencja Reutera. Kontrolę taką przewiduje debatowany w parlamencie projekt ustawy po serii skandali korupcyjnych w polityce i na dworze królewskim.

[Na zdjęciu zięć króla Hiszpanii Inaki Urdangarin, zamieszany w aferę korupcyjną]

Negocjacje w tej sprawie między rządem a przedstawicielami rodziny królewskiej były prowadzone od dwóch miesięcy - pisze Reuters, powołując się na pragnące zachować anonimowe źródło w pałacu.

Projekt ustawy, skierowany do parlamentu przez premiera Mariano Rajoya w ramach walki z korupcją, zaostrza zasady dotyczące składania deklaracji podatkowych i oświadczeń majątkowych przez urzędników publicznych, formułuje zasady uprawiania lobbingu, zwiększa kary za korupcję oraz przewiduje dokładniejsze kontrole w fundacjach, związkach zawodowych i izbach handlu otrzymujących dotacje od państwa.

Obecnie popularność rodziny królewskiej jest wśród Hiszpanów na historycznie najniższym poziomie po ujawnieniu afery korupcyjnej, w którą uwikłany jest zięć króla, były reprezentant Hiszpanii w piłce ręcznej Inai Urdangarin i jego żona, księżniczka Cristina.

Według badającego sprawę sądu na Majorce istnieją dowody, że księżniczka Cristina współpracowała z mężem, któremu zarzuca się defraudację milionów euro z funduszy publicznych i oszustwa podatkowe, gdy w latach 2004-2006 kierował organizacją non-profit Instytut Noos. Tylko dzięki kontraktom z lokalnymi władzami otrzymała ona 6 mln euro m.in. na kongresy sportowe i turystyczne, które albo się nie odbyły, albo zapłata za nie była nieproporcjonalnie wysoka.

Notowania hiszpańskiego dworu u poddanych pogorszyły się także po kolejnych doniesieniach o wystawnym życiu rodziny królewskiej w czasach, gdy mieszkańcy kraju zmagają się ze skutkami kryzysu finansowego.

Skandale korupcyjne nie ominęły też rządzącej Partii Ludowej (PP) premiera Rajoya, która - jak zeznał jej były skarbnik Luis Barcenas - miała niejawne konto w szwajcarskim banku. Doniesienia te wstrząsnęły rządem i doprowadziły do podziałów w PP.

Czytaj więcej w Money.pl
Zięć króla oskarżony o korupcję. Precedens 45-letniemu Urdangarinowi, byłemu olimpijczykowi, mężowi młodszej córki królewskiej Cristiny, zarzuca się defraudację funduszy publicznych i oszustwa podatkowe.
Sprawdzą podatki księcia Karola. Ile straci? Komisja twierdzi, że w tej sprawie zwróciło się do niej ok. 30 posłów i lobby republikańskie, domagające się ustanowienia w Wielkiej Brytanii głowy państwa z wyborów.
Kolejna obietnica złamana. VAT idzie w górę Mieszkańcy tego kraju zapłacą więcej za wodę, transport i energię elektryczną.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)