Notowania

przymus bezpośredni
18.01.2013 14:29

Konsultacje dotyczące użycia środków przymusu bezpośredniego

Obecne przepisy, na mocy wyroku TK, przestaną obowiązywać w połowie 2013 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy, określającej zasady użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez służby - poinformowało MSW. Obecne przepisy, na mocy wyroku TK, przestaną obowiązywać w połowie 2013 r.

Mimo że pierwsza wersja projektu założeń zakłada rezygnację ze strzału ostrzegawczego, MSW zdecydowało, że nadal będzie on wymagany. Funkcjonariusz przed użyciem broni będzie musiał okrzykiem zidentyfikować formację, do której należy (np. krzyknąć _ Policja! _). Jeśli osoba nie podporządkuje się wcześniejszemu wezwaniu funkcjonariusza, powinna zostać ostrzeżona o oddaniu strzału ostrzegawczego: _ Stój, bo strzelam! _.

Jeśli zignorowane zostanie również i to ostrzeżenie, funkcjonariusz odda strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku. Od strzału ostrzegawczego będzie można odstąpić w sytuacji, gdy jego zastosowanie _ będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia funkcjonariuszy lub innych osób _.

W myśl projektu pododdziały zwarte będą miały zakaz użycia broni palnej, chyba że będzie wprowadzony stan wyjątkowy. Resort ocenia, że aktualnie w dyspozycji pododdziałów zwartych pozostają takie środki przymusu bezpośredniego, które pozwalają opanować ewentualną sytuację kryzysową bez użycia broni palnej.

Według projektu nie będzie można używać środków przymusu bezpośredniego - z wyjątkiem siły fizycznej w postaci technik obezwładniających - wobec kobiet w widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje, że albo mają 13 lat lub mniej, albo są niepełnosprawne ruchowo. Wobec tych osób będzie można użyć ostrzejszych środków przymusu bezpośredniego, tylko jeżeli te osoby będą zagrażały życiu lub zdrowiu innych osób, a broni palnej - jedynie dla odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie.

Jeśli projekt wejdzie w życie, Biuro Ochrony Rządu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie będą mogły już używać jako środków przymusu bezpośredniego kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów obezwładniających. Z kolei m.in. ABW, BOR oraz straże - ochrony kolei, marszałkowska i leśna - zyskałyby prawo do używania paralizatorów, a sama ABW - także psów służbowych jako środków przymusu bezpośredniego.

MSW po raz pierwszy przekazało swój projekt do konsultacji, za pośrednictwem serwisu: www.mamzdanie.org.pl. _ Umożliwia on udział w otwartych konsultacjach społecznych i wyrażenie swojej opinii o danym projekcie większej grupie zainteresowanych _ - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Po tragedii w Sanoku, gdzie zginął 32-letni mężczyzna i 17-letnia kobieta, odżyła dyskusja na temat uprawnień policyjnych antyterrorystów. Chodzi np. o wprowadzenie do przepisów regulujących użycie broni możliwości oddania tzw. strzału ratunkowego. W innych krajach, m.in. w Niemczech, decyzję w tej sprawie podejmuje oficer prowadzący akcję albo sam strzelec, jeśli oceni, że jest taka konieczność.

Polskie przepisy nie dopuszczają czegoś takiego jak strzał ratunkowy. Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski podkreśla, że funkcjonariusze są szkoleni po to, aby obezwładnić i zatrzymać podejrzanego._ Jeśli taka kwestia zostanie zgłoszona, to będziemy ją analizować. Ta dyskusja i decyzje muszą być poprzedzone opiniami ekspertów _ - powiedziała Woźniak. Dodała, że konsultacje społeczne potrwają do końca stycznia.

W maju 2012 r. TK orzekł, że przepisy kilku ustaw, odnoszących się m.in. do policji i innych służb, które dotyczą zasad stosowania przymusu bezpośredniego i odsyłają do rozporządzeń, są niezgodne z konstytucją. Regulacje te stracą moc 5 czerwca 2013 r. TK podkreślił, że możliwość użycia broni palnej najdalej ingeruje w konstytucyjnie chronioną wolność osobistą, a nawet nietykalność osobistą, dlatego wymaga szczególnie precyzyjnego uregulowania na poziomie ustawowym.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: przymus bezpośredni, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz