Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konstytucja Egiptu. Rozpoczęła pracę komisja, która zajmie się zmianami

0
Podziel się

Konstytucja zostanie zmieniona po raz trzeci od rewolucji z 2011 roku, która zakończyła autorytarne rządy Mubaraka.

Konstytucja Egiptu. Rozpoczęła pracę komisja, która zajmie się zmianami
(flyvancity/CC/Flickr)
bErajBkl

W Kairze zebrała się w niedzielę na pierwszej sesji 50-osobowa komisja, której zajmie się przeglądem proponowanych zmian w uchwalonej za rządów islamistów konstytucji Egiptu. Na szefa komisji wybrano byłego ministra spraw zagranicznych Egiptu Amra Musę.

Musa zapewnił w wystąpieniu o swym zaangażowaniu na rzecz sprawiedliwości społecznej, praw człowieka i pluralizmu politycznego; wybrany został 30 głosami. Szef egipskiej dyplomacji za czasów dyktatury Hosniego Mubaraka był też w przeszłości sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej.

Komisja, w której zasiadają świeccy politycy i osobistości życia publicznego, ma dwa miesiące na rozpatrzenie zmian w konstytucji, zaproponowanych przez dziesięciu ekspertów - sędziów i profesorów uniwersyteckich.

bErajBkn

Konstytucja zostanie zmieniona po raz trzeci od rewolucji z 2011 roku, która zakończyła autorytarne rządy Mubaraka.

Ustawa zasadnicza została uchwalona w 2012 roku, pod rządami wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Wywołała wiele protestów, głównie w kołach świeckich, które twierdziły, że ogranicza swobody i prawa obywatelskie. Została zawieszona, gdy wojsko obaliło Mursiego 3 lipca, po wielkich demonstracjach, których uczestnicy domagali się jego ustąpienia.

Zgodnie z popieranym przez armię harmonogramem nowelizacja konstytucji będzie przedmiotem referendum, którego data powinna zostać ogłoszona przez tymczasowego prezydenta Egiptu Adlego Mansura po 30 dniach od zakończenia prac komisji.

Na początku przyszłego roku w Egipcie mają się odbyć wybory parlamentarne i prezydenckie.

bErajBkt
Czytaj więcej w Money.pl
Krwawe walki na Synaju. Już 31 zabitych! W operacji przy granicy ze Strefą Gazy użyto czołgów i śmigłowców uderzeniowych.
Nieudany zamach na szefa MSW Egiptu Zamach nastąpił w kairskiej dzielnicy Nasr City, określanej jako bastion Bractwa Muzułmańskiego
Demonstracje w Egipcie. Tłumy ludzi na ulicach To druga taka manifestacja w ciągu ostatnich czterech dni.
bErajBkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)