Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konklawe
12.03.2013 07:21

Konklawe 2013. Dziś wybiorą nowego papieża?

Jeden z najbardziej znanych duchownych nie weźmie udziału w konklawe. Odprawi za to mszę. Dlaczego?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dziś po południu rozpocznie się konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI. O 16.30 kardynałowie przejdą w procesji do Kaplicy Sykstyńskiej. Rano o 10.00 w Bazylice Świętego Piotra odbędzie się msza w intencji wyboru papieża (pro eligendo Papa).

[aktualizacja 8:43]

115 kardynałów-elektorów przystąpi do wyboru papieża miesiąc i jeden dzień po tym, gdy Benedykt XVI zapowiedział swą rezygnację i w dwunastym dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej. Wśród elektorów jest czterech polskich kardynałów: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.

Konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej odbędzie się po raz 25.

Zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Watykan, rano wszyscy elektorzy przeniosą się do Domu Świętej Marty za Spiżową Bramą, gdzie mieszkać będą w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego, bez Internetu, radia, telewizji, telefonów i gazet - przez całe konklawe.

Następnie o godz. 10.00 w bazylice watykańskiej wszyscy kardynałowie, a zatem elektorzy oraz ci, którzy z racji ukończenia 80 lat już nimi nie są, będą uczestniczyć we mszy pro eligendo Papa. Odprawi ją dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, który sam nie weźmie udziału w konklawe z powodu wieku. Msza jest otwarta także dla wiernych.

O 16.30 kardynałowie elektorzy zbiorą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, skąd w uroczystej procesji, śpiewając hymn Veni Creator, przejdą do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam elektorzy złożą przysięgę. W jej tekście znajdują się między innymi słowa: _ Przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy, że jeśli ktokolwiek z nas z Boskiego postanowienia zostanie wybrany Biskupem Rzymskim, dołoży starań by wiernie wypełniać posługę _.

Poza tym przyrzekną dochować z największą wiernością wszystkich tajemnic związanych z wyborem papieża. Następnie każdy z kardynałów dotykając Ewangelii wypowie formułę: _ Przyrzekam, zobowiązuję się i przysięgam. Tak mi dopomóż, Panie Boże i te Święte Ewangelie, których moją ręką dotykam _.

Gdy złoży przysięgę ostatni z kardynałów, Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie _ extra omnes _, po którym wszyscy nie biorący udziału w konklawe opuszczą Kaplicę Sykstyńską. Jej drzwi zostaną zamknięte.

W Sykstynie pozostanie Mistrz Ceremonii i 87- letni kardynał Prospero Grech z Malty, wybrany wcześniej przez kardynałów by wygłosić rozważania na temat znaczenia i spoczywającym na nich obowiązku wyboru papieża i konieczności działania dla dobra Kościoła.

Po wygłoszeniu rozważań kard. Grech razem z Mistrzem Papieskich Ceremonii opuszczą Kaplicę Sykstyńską. Elektorzy odmówią modlitwę. Następnie zostaną zapytani czy można przystąpić do czynności związanych z wyborem. Jeśli takiego zdania będzie większość elektorów, rozpoczną się przygotowania do pierwszego głosowania. Jest ono uważano za sondażowe, które pozwoli zorientować się, czy są kandydaci, którzy mają zdecydowane poparcie. To pierwsze tzw. scrutinium wyznaczy kierunek dalszych głosowań.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział w przeddzień konklawe, że wszystkie poprzedzające je obrzędy, a więc procesja do Kaplicy Sykstyńskiej i przysięga kardynałów aż do słów _ extra omnes _ potrwają około 60 minut. W związku z tym przewiduje się, że jeśli głosowanie odbędzie się, to dym nad Kaplicą powinien pojawić się około godz. 20. Będzie to zapewne czarny dym, obwieszczający brak rozstrzygnięcia - podkreślił watykański rzecznik.

Czytaj więcej w Money.pl
Rujnują Kaplicę Sykstyńską. Na konklawe Kaplica Sykstyńska, gotowa na przyjęcie uczestników konklawe, przez ostatnie pięć dni przypominała plac budowy. A freskom zaszkodzić może nawet pył z butów.
Czarny dym w pierwszym dniu konklawe? Watykański rzecznik ujawnia co ustalono za Spiżową Bramą. Mówi też o szansach na szybki wybór następcy Benedykta XVI.
Konklawe pojedynkiem dwóch kardynałów? Na półtorej doby przed konklawe coraz więcej przemawia według mediów za tym, że będzie ono wyborczym pojedynkiem między dwoma faworytami.
Tagi: konklawe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz