Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sąd
14.02.2009 08:42

Koniec z lichwą. W polskich sądach będzie taniej

Rząd pracuje nad systemem bezpłatnej pomocy prawnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem systemu bezpłatnej pomocy prawnej . - _ Resort przyjrzy się też kosztom sądowym _ - zapewnia wiceminister Jacek Czaja.

Jak przypomina _ Polska _ Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że opłaty sądowe utrudniają dostęp do sądu. Trybunał rozpatrywał sprawę mieszkańca Koszalina, który nie mógł procesować się o odszkodowanie po stracie firmy. Przeszkodą były właśnie wysokie opłaty. Zgodnie z wyrokiem Trybunału rząd zapłaci mu teraz 4 tysiące euro odszkodowania, czyli około 19 tysięcy złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

Koszty sądowe w Polsce należą do szczególnie wysokich. Szanse na złożenie pozwu bez dodatkowych opłat mają tylko emeryci, renciści i bezrobotni, sądy uznają bowiem, że zwolnienie z kosztów jest swego rodzaju pomocą socjalną.

Ale średnio zarabiający Polacy raczej nie mają na to szans - pisze gazeta. Podkreśla, że koszty sądowe to nie jedyny problem wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Za dużo kosztują też usługi prawników, a sądy zbyt długo rozpoznają sprawy.

Tagi: sąd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz