Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Owsiak stawia ultimatum

0
Podziel się:

Działania WOŚP na rzecz medycyny dziecięcej stoją pod znakiem zapytania - oświadczyli Lidia i Jerzy Owsiakowie. Powód to śmierć dziewczynki.

Koniec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Owsiak stawia ultimatum
(PAP/Tomasz Gzell)

_ Dalsze działania WOŚP na rzecz medycyny dziecięcej stoją pod znakiem zapytania - _oświadczyli Lidia i Jerzy Owsiakowie w reakcji na doniesienia medialne o nieudzieleniu pomocy medycznej dwuipółletniej dziewczynce. Dziecko zmarło w szpitalu w Łodzi. Owsiak daje sobie i rządowi czas na refleksję.

Aktualizacja 11:50

Oto treść oświadczenia Lidii i Jerzego Owsiaków, zamieszczonego na stronie WOŚP:

_ Wobec śmierci kolejnego dziecka wskutek nieudzielenia fachowej pomocy medycznej, jako członkowie Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, stawiamy pod znakiem zapytania swoje dalsze działania na rzecz pomocy polskiej medycynie dziecięcej. Mamy ponadto ogromne obawy, że po raz kolejny Minister Zdrowia oraz Rzecznik Praw Dziecka nie uczynią nic, aby zmienić tragiczny, na co wskazują ostatnie przypadki, stan systemu ratownictwa medycznego w Polsce. Uważamy, że należy niezwłocznie i publicznie wyjaśnić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. _

_ Lidia i Jerzy Owsiak _

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozważa rezygnację z pomocy oddziałom pediatrycznym. Możliwe, że fundacja zajmie się nauką pierwszej pomocy lub innymi projektami. Mamy kilka miesięcy na refleksję - wyjaśnił w rozmowie z IAR Jerzy Owsiak. _ - Być może działka medyczna przestanie być naszym celem. Być może zajmiemy się uczeniem Polaków, jak o siebie dbać - _ powiedział Owsiak.

Owsiak przypomniał, że nie jest to pierwszy przypadek, gdy z powodu nieudolności systemu cierpią dzieci. To stawia pod znakiem zapytania sens działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od początku swojej działalności pomaga w zakupie sprzętu ratunkowego i diagnostycznego dla niemowląt i dzieci.

Zapowiada rozmowy z lekarzami i ekspertami o systemie ratownictwa medycznego. Ma nadzieję, że uda się wywrzeć nacisk na osoby odpowiedzialne za jego działanie, które zajmą się jego udoskonaleniem.

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 2,5-latki wszczęła w piątek prokuratura w Skierniewicach. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności. Śledczy ustalają, czy śmierć dziecka mogła być efektem błędów medycznych: złej diagnozy lub zbyt późnego udzielenia pomocy. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa skierował do prokuratury łódzki Szpital Kliniczny nr 4 im. Marii Konopnickiej, do którego dziewczynka trafiła w stanie krytycznym.

Śledczy ustalili, że od końca stycznia dziecko chorowało, przyjmowało antybiotyk. 24 lutego rodzice zaobserwowali u dziewczynki osłabienie i drgawki; lekarz ze skierniewickiego szpitala stwierdził u dziecka przeziębienie i dziewczynka wróciła do domu. Następnego dnia jej stan się pogorszył; wzrastała temperatura. Rodzice zadzwonili na pogotowie, ale dyspozytor nie wysłał do chorej karetki. Zgłosili się do lekarza nocnej i świątecznej pomocy medycznej, który jednak - według prokuratury - odmówił przyjazdu do dziecka i kazał leczyć je objawowo. Rodzice po raz drugi wezwali pogotowie; karetka, który tym razem przyjechała, zabrała dziewczynkę w stanie krytycznym do szpitala w Łodzi.

Koniec po 20 latach grania?Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy działa od 20 lat. Do tej pory zebrała ponad pół miliarda złotych na cele charytatywne. 2 marca mija 20. rocznica założenia Fundacji WOŚP w Warszawie. Organizację zarejestrowano 12 marca 1993 roku.

Akcja WOŚP została zapoczątkowana w 1992 roku w telewizyjnym programie _ Róbta co chceta, czyli rockowa jazda bez trzymanki _. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak, który do dziś jest szefem WOŚP.

Fundacja zajmuje się zbieraniem pieniędzy, które są przeznaczane na sprzęt medyczny, a także organizowaniem imprez kulturalnych. Jednym z takich przedsięwzięć jest _ Przystanek Woodstock _. Fundacja WOŚP organizuje też szkolenia młodzieży w zakresie pierwszej pomocy. Pierwszy finał Wielkiej Orkiestry odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zebrano wówczas blisko 2 i pół miliona złotych na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Finał był wtedy niemałym zaskoczeniem, gdy pieniądze na ulicach zbierali rockandrollowcy w irokezach i skórach, a imprezie towarzyszyła głównie muzyka rockowa. Po finale zakończonym niezwykłym powodzeniem, pomysłodawca i szef WOŚP Jurek Owsiak mówił, że właśnie głównie dzięki muzyce rockowej Wielka Orkiestra osiągnęła sukces.

Od tej pory finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz. Co roku w wielu zakątkach kraju organizowane są koncerty, festyny, festiwale, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, które często grają za darmo. Z czasem datki zaczęto zbierać także poza krajem.

W ubiegłym roku, podczas 20. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano rekordową sumę - ponad 50 milionów 600 tysięcy złotych. Została ona przeznaczona na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

W tym roku WOŚP zagrała po raz 21., wspierając nie tylko szpitale i oddziały dziecięce, ale także geriatryczne. Zorganizowano 1800 sztabów w Polsce oraz 43 za granicą. Około 120 tysięcy wolontariuszy zbierało datki do puszek. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, ile pieniędzy udało się zebrać w tym roku. Według wstępnych danych ze stycznia, zgromadzono 40 milionów złotych.

Podczas 20. wcześniejszych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na pomoc potrzebującym zebrano łącznie ponad 495 i pół miliona złotych. Pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. Z zebranych pieniędzy kupiono blisko 25 tysięcy różnych urządzeń medycznych, które trafiły do 600 szpitali w całym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
To już koniec 21. finału WOŚP Jurek Owsiak i ponad 120 tysięcy wolontariuszy zebrali ogromną sumę pieniędzy. Sprawdź, ile dokładnie ma już WOŚP.
Najważniejsze kobiety Owsiaka Twórca WOŚP w szczerej rozmowie o pracy z żoną i córką oraz o tym, dlaczego nie chce być bratem-łatą dla Woodstockowiczów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)