Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa hazardowa
19.01.2010 18:51

Koniec hazardu internetowego coraz bliżej

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Zakaz organizowania gier przez internet oraz uczestnictwa w grach urządzanych przez internet - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych. W sieci www możliwe będzie jedynie urządzanie zakładów wzajemnych, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych, w tym uzyskania zezwolenia wydanego przez ministra finansów.

Projekt wprowadza zmiany do ustawy z listopada 2009 r. o grach hazardowych. - _ Celem regulacji jest wprowadzenie do już uchwalonej ustawy regulacji technicznych, które muszą podlegać notyfikacji. One specjalnie zostały wyłączone z tamtego projektu, aby ten proces przeprowadzić zgodnie z zasadami członkostwa w UE _ - wyjaśnił wiceminister finansów Jacek Kapica (na zdjęciu).

Dodał, że proponowane regulacje obejmują m.in. jednoznaczny zakaz urządzania gier hazardowych w internecie. Zakaz ten nie będzie jednak dotyczył zakładów wzajemnych przyjmowanych w sieci.

Powstanie specjalny rejestr

Ograniczeniom będą podlegały strony internetowe z treściami pedofilskimi, służące oszustwom finansowym oraz strony, na których urządza się gry hazardowe.

Jak powiedział Kapica, w tym celu będzie utworzony rejestr usług i stron niedozwolonych, prowadzony przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - _ Służby upoważnione do ścigania tych przestępstw, czyli policja, wywiad skarbowy i służba celna otrzymały kompetencje do wnioskowania do sądu o to, aby strona taka została zablokowana _ - wytłumaczył Kapica.

POSŁUCHAJ JACKA KAPICY:

(Dźwięk: IAR)

Administrator strony internetowej będzie zobowiązany do zablokowania takiej strony lub usługi w ciągu sześciu godzin od udostępnienia mu danych z rejestru.

Wyrok o wpisaniu strony do rejestru będzie można zaskarżyć. - _ Mamy normalną procedurę pod kontrolą sądu, zarówno dotyczącą zablokowania takiej strony, jak i rozstrzygania o tym, czy należy ją odblokować, czy też w części odblokować _ - powiedział wiceminister. Dodał, że katalog treści, które będą zakazane w internecie, pokrywa się z katalogiem zakazów dotyczącym publikacji w innych mediach, np. telewizji czy prasie.

Dane będą przechowywane w Polsce

_ - Dla bezpieczeństwa grających i przestrzegania reguł urządzania gier wskazano, aby urządzenia przetwarzające i przechowujące informacje oraz dane dotyczące zakładów wzajemnych urządzanych przez internet i ich uczestników były zainstalowane i przechowywane w Polsce _ - podkreśliło w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów Centrum Informacyjne Rządu.

Strona internetowa wykorzystywana do ich przyjmowania powinna być przypisana do polskich stron internetowych. Transakcje wynikające z tych zakładów mają być realizowane za pośrednictwem banku mającego siedzibę lub oddział w Polsce.

CIR podało, że dowody udziałów w zakładach wzajemnych będą zabezpieczone przed ingerencją osób nieuprawnionych, z możliwością weryfikacji ich autentyczności. Podmiot urządzający takie zakłady będzie musiał złożyć w terminie określonym w zezwoleniu zabezpieczenie w wysokości 480 tys. zł. W takich zakładach będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

Bez rejestracji nie wejdziesz do kasyna

Projekt zakłada, że we wszystkich ośrodkach gier (kasynach, salonach gier na automatach oraz w bingo pieniężne) będzie prowadzona rejestracja gości - jako warunek wstępu. Mają być sprawdzane data i godzina wejścia gościa do ośrodka oraz jego dane osobowe. Chodzi o imię, nazwisko, rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego wiek i tożsamość, numer PESEL lub datę urodzenia oraz adres zamieszkania i obywatelstwo. Dane te będą udostępniane wyłącznie m.in. funkcjonariuszom celnym, inspektorom kontroli skarbowej, policji, sądowi, prokuratorowi, w celu weryfikacji przestrzegania sądowego zakazu uczestnictwa w grach hazardowych.

Ze względu na obowiązek notyfikowania norm i przepisów technicznych w Komisji Europejskiej, projekt przed skierowaniem go do Sejmu zostanie przesłany do KE.
Projekt łagodzi wymagania dotyczące organizacji loterii fantowych o wartości wygranych poniżej rocznie ustalanej kwoty (w 2010 r. - 3271,39 zł). Dopuszczalne będzie łączenie automatów do gier w system umożliwiający kumulowanie wygranych wyłącznie w jednym kasynie gry.

Zgodnie z projektem, pieniądze z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będą przeznaczane m.in. na działania dotyczące uzależnień, które nie zostały spowodowane substancjami psychoaktywnymi.

_ - Zaproponowano, aby automaty i urządzenia do gier (stoły oraz maszyny losujące) mogły być eksploatowane i użytkowane przez podmioty posiadające zezwolenia lub koncesje oraz wykonujące monopol państwa - po ich zarejestrowaniu przez wyznaczonego naczelnika urzędu celnego. Będzie on rejestrował automaty i urządzenia do gier na podstawie opinii jednostki badającej, upoważnionej do przeprowadzania badań technicznych. W projekcie tej nowelizacji wyraźnie określono wysokie wymagania, jakie powinny spełniać jednostki badające. Rejestracja ma wygasać po 6 latach od jej dokonania _ - wyjaśniło CIR.

Zaproponowane zostały też istotne zmiany w ustawie o Służbie Celnej. _ - Aby umożliwić skuteczne zapobieganie lub wykrywanie przestępstw skarbowych związanych z nielegalnymi grami hazardowymi, w szczególności urządzanymi przez internet - Służbie Celnej zapewniono dostęp do danych telekomunikacyjnych. Będzie ona mogła żądać zablokowania rachunku bankowego na maksymalnie 72 godziny _ - podaje CIR.

Hazard w raportach Money.pl
*Legalizacja e-hazardu dałaby fiskusowi 350 mln zł * Zagraniczne serwisy bukmacherskie notują miesięcznie ponad 30 mln odsłon z Polski.
*Na hazardowej prohibicji państwo straci miliardy * Do kasy państwa nie wpłynie 3,5 mld zł z gier na automatach - szacuje Money.pl. Kolejnych setek milionów nie zarobimy na e-hazardzie.
Tagi: ustawa hazardowa, hazard, nowelizacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz