Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec polskiej misji w Afganistanie. Historia polskiej misji

0
Podziel się:

W bazie Bagram Polacy przekażą obowiązki grupie, która ma zająć się przygotowaniem nowej, mniejszej misji NATO.

Koniec polskiej misji w Afganistanie. Historia polskiej misji
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)
bECgKHJx

Do końca roku z Afganistanu mają wycofać się także kontyngenty innych krajów, uczestniczących w dotychczasowej operacji Sojuszu.

Pierwsi polscy żołnierze pojawili się w Afganistanie w 2002 roku, w kilka miesięcy po obaleniu talibów. Setka saperów brała udział w amerykańskiej operacji Enduring Freedom. W połowie 2007 roku w Afganistanie pracę zaczęli żołnierze, działający pod sztandarem NATO.

-_ Będziemy prowadzić naszą misję, mając na uwadze godność i suwerenność narodu afgańskiego. Będziemy żywić pełen szacunek dla afgańskiej kultury, historii i tradycji _- mówił, rozpoczynając misję w czerwcu 2007 roku ówczesny dowódca polskich wojsk generał Marek Tomaszycki.

bECgKHJz

Polacy stacjonowali m.in. w Kabulu, Ghazni, Kandaharze, Szaranie i Mazar-i-Sharif. Dwa lata później Polacy przejęli odpowiedzialność za prowincję Ghazni, w której pozostali do końca 2013 roku. Polacy walczyli z talibami, odbudowywali prowincję Ghazni, pomagali szkołom, szpitalom i sierocińcom. Wśród sojuszników, cieszyli się opinią twardych, zdecydowanych, ale też szanujących miejscową kulturę.

W czasie afgańskiej misji nie obyło się bez tragicznych momentów. Od 2007 roku zginęło 45 Polaków, a 361 zostało rannych. W sierpniu 2007 roku Polacy ostrzelali afgańską wioskę Nanghar Khel i zabili sześcioro Afgańczyków._ _

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne ataki na policjantów. 10 zabitych Według szacunków afgańskiego ministerstwa obrony w zeszłym roku zginęło ponad 4,4 tys. żołnierzy.
Pod Kabulem płonie 400 cystern. To talibowie Samochody zajęły się ogniem po ostrzale rakietowym - podał przedstawiciel sił bezpieczeństwa, cytowany przez agencję AP. Do ataku przyznali się talibowie.
Trzech zamachowców zaatakowało NATO Wszyscy napastnicy zginęli, jednak udało im się zniszczyć 37 cystern - poinformowały lokalne władze i policja.

_ _

bECgKHKa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)