Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kongres USA traci efektywność? Uchwalił mało ustaw

0
Podziel się:

Niska produktywność Kongresu nie wynika z lenistwa parlamentarzystów ale z politycznego impasu w Waszyngtonie.

Kongres USA traci efektywność? Uchwalił mało ustaw
(kevindooley/CC/Flickr.com)

Kongres Stanów Zjednoczonych był w tym roku wyjątkowo mało wydajny. Amerykański parlament uchwalił najmniejszą liczbę ustaw w historii.

W tym roku Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił tylko 56 ustaw. To ponad 20 mniej od dotychczasowego rekordu z 1985 roku. Wtedy z amerykańskiego parlamentu wyszło 88 ustaw, które po podpisaniu przez prezydenta stały się obowiązującym prawem.

Niska produktywność Kongresu nie wynika z lenistwa parlamentarzystów ale z politycznego impasu w Waszyngtonie. Uchwalenie ustawy w USA wymaga zgody Senatu i Izby Reprezentantów. Tymczasem każda z tych izb kontrolowana jest przez inną partię. Na przykład Republikanie w Izbie Reprezentantów 46 razy uchwalili ustawę unieważniającą reformę ubezpieczeń zdrowotnych Baracka Obamy. Za każdym razem ustawa ta był odrzucana przez Senat.

Z kolei Senat uchwalił wiele ustaw socjalnych - na przykład o podniesieniu płacy minimalnej. Nowe prawo nie znalazło poparcia w zdominowanej przez republikańską Izbę Reprezentantów. Podobnie było z reformą imigracyjną, w tym zniesieniem wiz dla Polaków. Z powodu pata legislacyjnego obie izby wzięły sobie dużo wolnego - ponad 190 dni. Wielu polityków pracowało jednak w tym czasie w swoich okręgach.

Czytaj więcej w Money.pl
Wałęsa i Wajda w Kongresie USA Dzisiaj w Kongresie w Waszyngtonie będzie miał miejsce uroczysty pokaz filmu Andrzeja Wajdy _ Wałęsa. Człowiek z nadziei _.
Plastikowa broń jeszcze groźniejsza Uchwalona w 1988 roku ustawa Undetectable Firearms Act zawiera wymóg, by w każdym pistolecie był umieszczony kawałek metalu, dzięki któremu broń jest widoczna dla wykrywaczy metalu.
Opozycja w Syrii rozczarowana. Czeka na atak Opozycja syryjska jest _ rozczarowana _ odwlekaniem decyzji o ataku na wojska prezydenta Al-Asada - poinformowała Narodowa Rada Syryjska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)