Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kongres Kobiet przedstawił 10 postulatów premierowi

0
Podziel się:

Wnioski przedstawiła premierowi prezes stowarzyszenia Kongres Kobiet Anna Karaszewska.

Kongres Kobiet przedstawił 10 postulatów premierowi
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Liberalizacja ustawy antyaborcyjnej, zapewnienie instytucjonalnej opieki dla małych dzieci, wprowadzenie parytetu i systemu przemienności płci na listach wyborczych oraz kwot we władzach spółek publicznych - to niektóre z postulatów IV Kongresu Kobiet.

Postulaty na zakończenie dwudniowego IV Kongresu Kobiet przedstawiła premierowi prezes stowarzyszenia Kongres Kobiet Anna Karaszewska. Kongres domaga się m.in. liberalizacji ustawy aborcyjnej, refundacji zapłodnienia in vitro, bezpłatnej antykoncepcji, edukacji seksualnej w szkołach.

_ - Domagamy się stworzenia i finansowania sieci wiejskich centrów edukacyjno-kulturalnych, instytucjonalnej opieki nad małymi dziećmi oraz promocji równego udziału obojga rodziców w opiece i wychowaniu _ - mówiła Karaszewska.

Kolejny postulat to _ szybka i bez żadnych zastrzeżeń ratyfikacja Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej _.

Kongres chce również _ szybkiego wprowadzenia parytetu i przemienności płci na listach wyborczych _. _ Domagamy się czterdziestoprocentowych kwot w zarządach i radach nadzorczych spółek publicznych, zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej _ - dodała Karaszewska. Kobiety domagają się też skutecznych działań, także legislacyjnych, na rzecz wyrównania płac kobiet i mężczyzn.

Chcą też eliminacji stereotypów płci w programach i podręcznikach oraz aktywizacji społecznej i równościowej dziewcząt.

Kolejny postulat dotyczy _ szybkiego urzeczywistnienia zapisów konwencji o prawach osób niepełnosprawnych oraz przypisania zasiłku pielęgnacyjnego do osoby niepełnosprawnej, a nie do jej opiekuna _.

Ostatni z postulatów to stworzenie programów aktywizacji zawodowej kobiet w związku z podniesieniem wieku emerytalnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie dla normalnego handlu z Rosją. Przez Syrię Poparcie Rosji dla Iranu i Syrii, a także kartoteka w dziedzinie praw człowieka nie przysparza jej w Kongresie popularności.
Nie ukarzą prokuratora, chociaż ich znieważył Holderowi zarzucono odmowę udostępnienia Kongresowi dokumentów dotyczących zakończonej fiaskiem operacji _ Szybcy i wściekli _.
_ Będzie przełom w sprawie wiz do USA _ _ - Będziemy świadkami dobrych informacji w perspektywie kilku miesięcy _ - obiecuje były marszałek Sejmu.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)