Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kurdowie
16.08.2014 21:16

Konflikt z Kurdami pochłonął 45 tys. ofiar

Kurdyjska mniejszość w Turcji to 15 milionów ludzi, 20 proc. ludności kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Historyczny przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), przebywający w tureckim więzieniu Abdullah Ocalan, zapowiedział, że trwający od 30 lat krwawy konflikt między kurdyjskimi separatystami a władzami tureckimi dobiega końca.

_ - Z okazji 30. rocznicy rozpoczęcia naszej walki (15 sierpnia 1984) pragnę wam oświadczyć, że jesteśmy w przededniu historycznych wydarzeń, które nastąpią po wygranych przez premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana wyborach prezydenckich z 10 sierpnia _ - powiedział Ocalan w wywiadzie dla kurdyjskiej agencji.

Kurdyjska mniejszość w Turcji to 15 milionów ludzi, 20 proc. ludności kraju. Główna kurdyjska legalna partia w Turcji - Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) uzyskała w niedawnych tureckich wyborach prezydenckich 9,8 proc. głosów. Ocalan podkreślił w swej wypowiedzi, że ten wynik wyborów pozwoli Kurdom działać w Turcji jako skutecznej opozycji demokratycznej.

Ocalan, więziony przez Turków na wyspie Imrali na Morzu Marmara, w wypowiedzi dla kurdyjskiej agencji Firat, oświadczył, że _ demokratyczne rokowania _ z rządem tureckim zainicjowane pod koniec 2012 roku zostaną wkrótce uwieńczone _ historycznym wydarzeniem o głębokim znaczeniu społecznym _, jakim będzie formalne zakończenie konfliktu między kurdyjską partyzantką i armią turecką.

Kosztował on od 1984 roku ponad 45 000 zabitych, w większości kurdyjskich bojowników i cywilów.

Turecki rząd złożony z islamskich konserwatystów i większość wspólnoty międzynarodowej uważały dotąd PKK za organizację terrorystyczną. Partia Pracujących Kurdystanu ogłosiła jednak w marcu 2013 roku zawieszenie broni i zakończyła walkę zbrojną.

Jak podkreślają tureccy analitycy polityczni, do podjęcia i pomyślnego uwieńczenia rozmów z Ocalanem w sprawie zakończenia konfliktu turecko-kurdyjskiego walnie przyczyniła się radykalna zmiana sytuacji w sąsiednim Iraku, gdzie tureckie żywotne interesy ekonomiczne na obszarze autonomii kurdyjskiej ze stolicą w Ibrilu, w północnej części kraju, są poważnie zagrożone przez ofensywę dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Tysiące Kurdów starły się z policją W sklepach opuszczono żaluzje na znak protestu, a tysiące ludzi wyszły na ulice z fotografiami uwięzionego lidera.
Premier Iraku grozi Kurdom. Chodzi o ropę Nuri al-Maliki zagroził redukcją udziału irackiego Kurdystanu w budżecie państwa, jeśli ten region będzie eksportował ropę naftową do Turcji nowym rurociągiem.
Wielka Brytania gotowa zbroić Kurdów Postanowiono, że Londyn pozytywnie odpowie na kurdyjski wniosek o dostawy broni.
Tagi: kurdowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz