Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Syrii. Sikorski: Jeśli moje sugestie pomogły, mamy satysfakcję

0
Podziel się:

Według Die Welt to Sikorski odegrał decydującą rolę w działaniach, które doprowadziły do planu rozwiązania kryzysu w Syrii przez objęcie syryjskiej broni chemicznej międzynarodową kontrolą.

Konflikt w Syrii. Sikorski: Jeśli moje sugestie pomogły, mamy satysfakcję
(PAP/Leszek Szymański)

- _ Jeśli moje sugestie pomogły komuś zmienić zdanie, czy wywołać refleksję, to mamy drobną satysfakcję _ - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski, odnosząc się do komentarzy w światowej prasie, że odegrał kluczową rolę w rozwiązywaniu kryzysu syryjskiego.

Zdaniem niemieckiego dziennika _ Die Welt _ to Sikorski odegrał decydującą rolę w działaniach, które doprowadziły do powstania planu rozwiązania kryzysu w Syrii poprzez objęcie syryjskiej broni chemicznej międzynarodową kontrolą. O roli Sikorskiego napisał też amerykański dziennik _ New York Times _, który podał, że pomysł przekazania zapasów broni Rosji Sikorski poruszył podczas rozmowy telefonicznej z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym 29 sierpnia.

_ Przywołując jej przebieg, minister Sikorski podkreślił, że sekretarz stanu wydawał się zainteresowany tym pomysłem, wskazując przy tym, że będzie wkrótce rozmawiał z ministrem Ławrowem. Minister Sikorski kontynuował dyskusję na ten temat z sekretarzem stanu podczas ubiegłotygodniowego spotkania w Wilnie, sugerując wyznaczenie limitu czasowego na zniszczenie syryjskiego arsenału chemicznego _ - napisał _ NYT _

Szef polskiej dyplomacji pytany o tę sprawę, powiedział dziennikarzom przed wylotem do Bukaresztu, że rozmawiał na ten temat przede wszystkim z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

Jak dodał, zaprezentował te propozycje także _ w imieniu grupy ministrów spraw zagranicznych Europejskiej Partii Ludowej _ w Wilnie (na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 6-7 września).

- _ To poparło szereg ministrów właśnie z naszej grupy i to mogło zainspirować sekretarza Kerry'ego do tej sugestii w Londynie, ale znajmy miarę rzeczy. To, że strona rosyjska zastanowiła się uprzednio nad tą propozycją, mogło mieć jakiś wpływ, ale nie przesadzajmy _ - zaznaczył Sikorski.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, pytana o udział szefa polskiej dyplomacji, powiedziała, że minister Sikorski _ jest osobą bardzo skromną _. - _ Jeśli nie miałby tam swojego udziału, nigdy by tego publicznie nie powiedział, tym bardziej, że powiedzieli to inni. Mamy szczęście do takiego ministra spraw zagranicznych, który potrafi przewidzieć skutki i potrafi szukać rozwiązań w bardzo trudnych sytuacjach. Dlatego cieszę się, że to Sikorski jest ministrem spraw zagranicznych _ - podkreśliła Kopacz.

Według _ De Welt _ Sikorski odegrał decydującą rolę w działaniach, które doprowadziły do wystosowania przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa apelu do reżimu w Damaszku.

Niemiecki dziennikarz powołuje się między innymi na wpis małżonki ministra, Anne Applebaum, na Twitterze z 30 sierpnia. Applebaum napisała w związku z wywiadem udzielonym dzień wcześniej przez Sikorskiego gazecie _ Le Monde _: _ Rosja/ZSRR stworzyły syryjski arsenał broni chemicznej. Być może Putin powinien przejąć odpowiedzialność za jego rozbrojenie? _.

Jak twierdzi _ Die Welt _, Sikorski rozmawiał telefonicznie 29 sierpnia z Kerrym, przedstawiając mu swój plan, przewidujący postawienie Syrii ultimatum, by w ciągu 30 dni oddała swoją broń chemiczną pod międzynarodową kontrolę; plan zakładał też ewentualny udział Rosji.

_ Die Welt _ wskazuje na wpis Sikorskiego na Twitterze z zeszłego piątku, sugerujący, że Rosja _ mogłaby zapobiec wojnie, oświadczając, że zabezpieczy syryjski arsenał chemiczny, który powstał dzięki ZSRR _. Podczas spotkania w Wilnie w sobotę szef polskiej dyplomacji zyskał poparcie dla swojego planu ministrów spraw zagranicznych należących do Europejskiej Partii Ludowej. Sikorski, wspólnie z Elmarem Brokiem, szefem komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego, przedstawił następnie osobiście Kerry'emu swój plan - podaje _ Die Welt _.

Brok potwierdził gazecie, że spotkał się wraz z Sikorskim z Kerrym. _ Chodziło o to, by Syria przekazała swój arsenał wspólnocie międzynarodowej i by Rosja w tej operacji udzieliła pomocy _ - pisze _ Die Welt _.

Uwaga poczyniona przez Kerry'ego w poniedziałek w Londynie o możliwości przekazania przez Baszara el-Asada broni chemicznej wspólnocie międzynarodowej nie była przejęzyczeniem się, jak początkowo sądzono, lecz ujawnieniem w chwili dekoncentracji tajnych rokowań prowadzonych przez Waszyngton, Moskwę i Damaszek - twierdzi _ Die Welt _.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski: Rezolucja ONZ musi być precyzyjna Ani uderzenie wojskowe ani poddanie arsenału chemicznego w Syrii kontroli międzynarodowej nie kończy głównego problemu, jakim jest wojna domowa w tym kraju - uważa szef polskiej dyplomacji.
Zaskakujące słowa Obamy. "Ameryka nie jest policjantem" Głosowanie nad rezolucją w sprawie wojskowej interwencji USA w Syrii wstrzymane.
Rosja nie da skrzywdzić Asada? Wycofują... Rosja oceniła, że francuski projekt rezolucji w sprawie Syrii jest nie do zaakceptowania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)