Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Syrii. Milion ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej

0
Podziel się:

Co najmniej milion ludzi w Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej - oświadczyła dziś ONZ.

Konflikt w Syrii. Milion ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)
bFeXwLTp

Co najmniej milion ludzi w Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej - oświadczyła dziś ONZ, której przedstawiciele wraz z ekspertami Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI) odwiedzili niektóre regiony Syrii._ _

_ - Wspólna analiza ONZ i OWI wskazuje, że pomocy humanitarnej potrzebuje co najmniej milion Syryjczyków w prowincjach (muhafazach), które odwiedziła misja _ - powiedział rzecznik ONZ Eduardo del Buey.

Wyjaśnił, że misja działająca za zgodą władz syryjskich zakończyła się 26 marca. Eksperci mogli udać się również do _ stref kontrolowanych przez opozycję _, choć nie wszędzie udało im się przedostać _ z powodu braku bezpieczeństwa lub ograniczeń czasowych _.

bFeXwLTr

Agencja AFP wyjaśnia, że ośmiu przedstawicieli ONZ i trzech ekspertów OWI przybyło do Syrii 16 marca. Mieli oni odwiedzić Hims, Hamę, Halab, Tartus, Darę, Latakię i Dajr-az-Zaur, a także przedmieścia Damaszku.

Według rzecznika ONZ potrzebują pomocy ranni, uchodźcy i rodziny, które ich przygarnęły, biedacy, których sytuację pogorszył jeszcze trwający rok konflikt i sankcje gospodarcze. Potrzebna jest żywność, schronienie i pomoc medyczna.

_ - W jakąkolwiek stronę nie pójdą sprawy w sferze polityki i bezpieczeństwa, trzeba miesięcy, nawet lat, by sytuacja (ludności) powróciła do normalności _ - powiedział del Buey.

Kiedy przed rokiem w syryjskich miastach zaczęły się pokojowe demonstracje przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, wysłał on armię, by stłumiła wystąpienia. Protesty przerodziły się w opór zbrojny. Według ONZ liczba ofiar cywilnych konfliktu przekroczyła już 9 tysięcy. Dziesiątki tysięcy Syryjczyków uciekło do Turcji i Libanu.

bFeXwLTx
Czytaj więcej o konflikcie w Syrii w Money.pl
Giną tysiące cywilów. ONZ postawił żądania Chodzi o sześciopunktowy plan pokojowy wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana do Syrii.
Świat potrzebuje pomocy Chin. Gdzie? Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan podkreślił podczas spotkania z chińskim premierem Wenem Jiabao, że potrzebuje pomocy Chin w celu rozwiązania syryjskiego kryzysu.
"Usłyszcie głos Arabów i przyłączcie się" Sprawa Syrii, gdzie od roku trwają tłumione przez władze protesty przeciw prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, zdominowała dyskusję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
bFeXwLTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)