Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Strefie Gazy. Zawieszenie broni, trwają trudne negocjacje

0
Podziel się:

Izrael wycenił koszty operacji zbrojnej na 3,5 miliarda dolarów. Straty materialne są znacznie wyższe.

Konflikt w Strefie Gazy. Zawieszenie broni, trwają trudne negocjacje
(PAP/EPA)

Izrael zgodził się warunkowo w środę na przedłużenie bez wstępnych warunków i bez ograniczenia w czasie ogłoszonego wczoraj 72-godzinnego zawieszenia broni, które zakończyło miesiąc walk w Gazie. Przedstawiciel rządu izraelskiego, który zastrzegł sobie anonimowość, dodał w rozmowie z dziennikarzami, że Izrael _ zgodził się przedłużyć rozejm na obecnych warunkach _. Hamas zaprzecza tym doniesieniom.

[Aktualizacja godzina 23:21]

Wysokiej rangi przedstawiciel Hamasu w Kairze Musa Abu Marzuk poinformował, że dotychczas nie uzgodniono porozumienia w sprawie przedłużenia 72-godzinnego rozejmu z Izraelem w Strefie Gazy. Poinformował o tym na Twitterze.

_ _

Izrael i milicje stanowiące zbrojne ramię Hamasu skrupulatnie wypełniały dziś warunki zawieszenia broni, na jakich zostało ogłoszone. W spustoszonej przez cztery tygodnie izraelskich ataków Strefie Gazy panował względny spokój.

W Kairze rozpoczęły się tego dnia negocjacje izraelsko-palestyńskie prowadzone za pośrednictwem egipskich mediatorów. Zapowiadają się jako bardzo trudne, jeśli wziąć pod uwagę postulaty obu stron.

W miastach i miasteczkach Strefy Gazy ludzie udali się tłumnie na bazary lub do sklepów spożywczych w ocalałych domach, aby kupić artykuły żywnościowe i wodę, której brakuje w wielu miejscach wskutek zniszczenia systemu wodociągowego. Otwarto także banki. Palestyńscy rybacy po raz pierwszy od miesiąca wypłynęli na połów.

Ofensywa wojskowa przeciwko Strefie Gazy rozpoczęta przez wojsko izraelskie 8 lipca przede wszystkim w celu zniszczenia tuneli Hamasu pod granicą z Izraelem kosztowała życie 1875 Palestyńczyków, w tym - według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia - ofiarami jej padło 430 dzieci.

Po stronie palestyńskiej zginęło 64 żołnierzy i trzy osoby cywilne.

Straty materialne są oceniane przez organizacje międzynarodowe na 5 miliardów dolarów. Całkowitemu zniszczeniu uległy 1 724 mieszkania i domy jednorodzinne, a 8 880 zniszczono częściowo.

W Izraelu Ministerstwo Finansów oceniło koszty kampanii wojennej w Strefie Gazy na 3,5 miliarda dolarów. Były to m.in. wydatki na broń, amunicję i żołd dla 82 000 rezerwistów oraz straty w produkcji i wypłata odszkodowań za szkody wyrządzone przez rakiety Hamasu.

Netanjahu: winny Hamas

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że izraelska operacja w Strefie Gazy była usprawiedliwiona i proporcjonalna wobec zagrożenia stwarzanego przez radykalny Hamas. Ocenił, że ugrupowanie odpowiada za cierpienia ludności cywilnej Strefy.

W czasie konferencji prasowej drugiego dnia obowiązywania w Strefie Gazy 72-godzinnego rozejmu Netanjahu podkreślił, że to _ Hamas odpowiada za zniszczenia i zabitych _ na tym palestyńskim terytorium. Jak zapewnił, żałuje z powodu _ każdego zabitego cywila _, ale winny temu jest Hamas, ponieważ prowadził przeciwko Izraelowi ataki z terenów zamieszkanych przez cywilów.

Według izraelskiego premiera _ 90 proc. ofiar konfliktu _ można byłoby uniknąć, gdyby Hamas wcześniej zaakceptował egipską propozycję rozejmu. _ - Tragedia Gazy polega na tym, że jest kierowana przez Hamas _ - zaznaczył.

Wyraził też opinię, że w odbudowie Strefy Gazy, która jest kontrolowana przez radykalne ugrupowanie, powinny odgrywać rolę władze palestyńskie kierowane przez Mahmuda Abbasa. Jego rządy ograniczają się do Zachodniego Brzegu.

_ - Jesteśmy gotowi na odgrywanie przez nich jakiejś roli. Sądzę, że to ważne dla odbudowy Gazy, dostarczenia pomocy humanitarnej i kwestii bezpieczeństwa, abyśmy przeprowadzili takie dyskusje i mieli taką współpracę _ - dodał.

W trakcie ofensywy w Strefie Gazy, rozpoczętej 8 lipca przez Izrael w odpowiedzi na ostrzał pociskami rakietowymi, zginęło według palestyńskich władz prawie 1900 ludzi, w większości cywilów. Izrael szacuje, że wśród zabitych było ok. 900 palestyńskich bojowników. Po stronie izraelskiej zginęło 64 żołnierzy i trzech cywilów.

Od wtorku rano obowiązuje w Strefie Gazy 72-godzinny rozejm wynegocjowany przez Egipt.

Czytaj więcej w Money.pl
Sekretarz stanu w brytyjskim MSZ odchodzi - _ Nasze podejście i nasz język w trakcie obecnego kryzysu w Gazie są moralnie nie do obrony _ - napisała Sayeeda Warsi na twitterze.
Izrael zbombardował szkołę w Gazie. 20 ofiar Do zdarzenia doszło w mieście Dżabalija, gdzie działała szkoła oeznetowskiej agencji pomocy uchodźcom UNRWA.
W Gazie zginęło 13 Palestyńczyków Od początku izraelskiej ofensywy na tym obszarze życie straciło już 1231 mieszkańców Strefy Gazy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)