Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
izrael
25.07.2014 12:48

Konflikt w Strefie Gazy. Armia ostrzega mieszkańców wiadomościami tekstowymi

Gdy pocisk ze Strefy Gazy będzie leciał w kierunku konkretnych miast, mieszkańcy, którzy zapiszą się do systemu, natychmiast dostaną na telefon komórkowy informację o zagrożeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Mieszkańcy południowego Izraela mają kolejny sposób ostrzegania przed rakietami wystrzelanymi z Gazy. Armia uruchomiła dzisiaj specjalny system sms-ów. Gdy pocisk ze Strefy Gazy będzie leciał w kierunku konkretnych miast, mieszkańcy, którzy zapiszą się do systemu, natychmiast dostaną na telefon komórkowy informację o zagrożeniu.

Dźwięk syren alarmowych mieszkańcy Aszkelonu, Aszdodu czy Sderot znają już na pamięć. Słyszą go kilka razy dziennie, bo to właśnie na miasta położone najbliżej Strefy Gazy najczęściej spadają palestyńskie rakiety. Włączenie się syren oznacza, że trzeba natychmiast biec do schronu albo schować się w innym bezpiecznym miejscu w pobliżu. Jest na to zaledwie kilkanaście sekund.

Nie wszędzie jednak zamontowano syreny. Dlatego ostrzeżenia są też dostępne na Twitterze, a od dzisiaj mieszkańcy południa Izraela a także Jerozolimy będą mogli dostawać sms-y z informacjami. Specjalny serwis skonstruowała armia wraz z trzema największymi w Izraelu operatorami sieci komórkowych.

Izraelska armia ocenia, że od początku operacji _ Obronny Brzeg _ na Izrael spadło niemal 2,5 tysiąca rakiet Hamasu. Przed południem odpalone z Gazy pociski poleciały m.in. w kierunku Tel Awiwu i Aszkelonu. Hamas poinformował też, że wystrzelił 3 rakiety w kierunku lotniska Ben Guriona pod Tel Awiwem. To właśnie taki ostrzał doprowadził do tego, że kilka dni temu linie lotnicze zawiesiły rejsy do Izraela. Większość połączeń została już wznowiona.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ zapowiada śledztwo. Rezolucja przyjęta Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay powiedziała dziś, że Izrael nie czyni dość, by chronić cywilów, a jednocześnie potępiła ataki rakietowe Hamasu.
Strefa Gazy. Już 631 palestyńskich ofiar Do tej pory w Gazie zginęło 27 izraelskich żołnierzy, większość w ciągu ostatnich czterech dni.
Stałe zawieszenie broni w Strefie Gazy jest możliwe Izraelska ofensywa doprowadziła do śmierci ponad 220 Palestyńczyków i dramatycznego pogorszenia się sytuacji ludności cywilnej.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz