Notowania

izrael
30.07.2014 19:24

Konflikt w Palestynie. Te kraje wycofują swoich ambasadorów

Chile, Peru i Salwador odwołały wczoraj swych ambasadorów z Tel Awiwu "na konsultacje" do kraju na znak protestu przeciwko nasileniu izraelskich operacji wojskowych w Strefie Gazy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Chile, Peru i Salwador odwołały wczoraj swych ambasadorów z Tel Awiwu na konsultacje do kraju na znak protestu przeciwko nasileniu izraelskich operacji wojskowych w Strefie Gazy. W ubiegłym tygodniu uczyniły to samo Brazylia i Ekwador.

Izrael wyraził w związku z decyzjami pięciu rządów krajów Ameryki Łacińskiej _ głębokie rozczarowanie _. _ To poparcie dla organizacji terrorystycznej, jaką jest Hamas _ - oświadczyło w ogłoszonym w środę komunikacie izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ Chile, uzasadniając wycofanie ambasadora z Izraela, napisało w wydanym w środę komunikacie: rząd chilijski _ śledzi z wielkim zaniepokojeniem i smutkiem _ operacje wojskowe Izraela na palestyńskim terytorium, ponieważ są to ataki, które oznaczają stosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej, _ zbiorowe karanie ludności cywilnej Gazy _ i stanowią _ podeptanie elementarnych międzynarodowych norm humanitarnych _.

Administracja prezydent Chile, przywódczyni Partii Socjalistycznej Michelle Bachelet, potępia wystrzeliwanie przez Hamas rakiet przeciwko Izraelowi, ale podkreśla, że _ skala oraz intensywność izraelskich operacji w Strefie Gazy naruszają zasadę proporcjonalnego użycia siły _, której przestrzeganie jest nieodzowne, aby uznać, że Izrael działa we własnej obronie.

Wspólnota Żydowska w Chile potępiła decyzję chilijskiego rządu w sprawie odwołania na konsultacje ambasadora z Izraela.

W Chile, które jako niestały członek wchodzi obecnie do Rady Bezpieczeństwa ONZ, istnieje największa wspólnota palestyńska poza granicami świata arabskiego. Liczy około 400 000 osób. W ogromnej większości są to katolickie rodziny palestyńskie, które w ubiegłym stuleciu wyemigrowały z ojczyzny.

Czytaj więcej w Money.pl
Sytuacja humanitarna w Gazie coraz bardziej dramatyczna Teraz energię w domach mają tylko ci, którzy mają własne generatory. Ale paliwo powoli się kończy. Brakuje także wody a nawet jedzenia.
"Traktujcie konflikt w Palestynie poważnie" Watykan skierował dziś do ambasad państw utrzymujących stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską notę werbalną z wezwaniem, aby poważnie potraktowały kryzys na Bliskim Wschodzie.
Izrael nasila ataki. Kolejnych 100 ofiar Izrael nasilił działania militarne w związku ze śmiercią w poniedziałek 10 żołnierzy.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz