Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt w palestynie
30.07.2014 21:16

Konflikt w Palestynie. ONZ potępił atak na szkołę

W ostrzelanej szkole w Dżabalii zginęło co najmniej 15 osób, w tym kobiety i dzieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FlashStef/CC/Flickr)

ONZ potępiła dziś _ skandaliczny i nieusprawiedliwiony _ atak armii izraelskiej na szkołę będącą pod patronatem ONZ w Strefie Gazy i zażądała postawienia winnych przed sądem. W ostrzelanej szkole w Dżabalii zginęło co najmniej 15 osób, w tym kobiety i dzieci.

ONZ podkreśla w swym oświadczeniu, że wojsko izraelskie _ było siedemnastokrotnie, w tym jeszcze we wtorek wieczorem, informowane o tym, że w szkole schroniły się kobiety z dziećmi _. Śmierć zaskoczyła dzieci i ich matki podczas snu, jak ustalił Pierre Kraehenbuehl, komisarz generalny ONZ-owskiej Agencji Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) w Strefie Gazy.

_ Nic bardziej haniebnego niż napadanie śpiących dzieci. (...) Tego nie da się usprawiedliwić _ - oświadczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

_ Należy wskazać odpowiedzialnych i powinien się nimi zająć wymiar sprawiedliwości _ - zażądał po wylądowaniu w stolicy Kostaryki, San Jose, dokąd udał się z oficjalną wizytą.

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy podało, że oprócz zabitych w szkole ONZ, 90 spośród osób, które się tam schroniły, odniosło rany. Brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond zażądał w środę ogłoszenia _ bezwarunkowego _ zawieszenia broni w Strefie Gazy, ponieważ konieczne jest _ powstrzymanie krwawej łaźni _. Hammond przyznał jednak, że wspólnota międzynarodowa bynajmniej nie jest bliska osiągnięcia tego celu, ale wiele krajów podejmuje niezbędne w tym celu wysiłki.

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy ONZ i sekretarz generalny organizacji potępili atak armii izraelskiej na szkołę w Dżabalii, agencje podały ze Strefy Gazy wiadomość o zbombardowaniu przez Izrael głównego targu w Gazie, gdzie co najmniej 24 osoby zginęły na miejscu, a 160 odniosło rany.

Jak poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Strefy Gazy, na targu ostrzelanym przez izraelską artylerię eksplodowało 17 pocisków. Artyleria ostrzeliwała także w środę Chan Junis na południu Strefy Gazy i inne cele. Tego dnia do godzin popołudniowych zginęły w Strefie 93 osoby cywilne, a ponad 200 Palestyńczyków odniosło rany.

Coraz intensywniejszy ostrzał niezwykle gęsto zaludnionego obszaru Strefy powoduje szybki wzrost liczby ofiar. Zwłaszcza że ostatnie ataki nastąpiły już po tym, jak armia izraelska ogłosiła _ zgodę na chwilowe wstrzymanie ognia w Strefie Gazy od godziny 15 do 19 czasu lokalnego (godz. 17-21 czasu polskiego). _

_ _

_ Propozycja ta została zresztą odrzucona przez Hamas z uzasadnieniem, że _jest bezużyteczna, ponieważ nie obejmuje gorących punktów na granicy Strefy Gazy". Wojsko izraelskie podało w krótkim komunikacie, że w ciągu _ humanitarnego zawieszenia broni _ Hamas wystrzelił przeciwko Izraelowi 26 rakiet, z których dwie strącono gdy przelatywały nad miejscowościami Aszkelon i Netiwot. Od północy z 29 na 30 lipca na Izrael wystrzelono 84 rakiety.

Prowizoryczny bilans podany w środę przez palestyńskie ministerstwo zdrowia to 1 327 Palestyńczyków zabitych w ciągu 23 dni ofensywy izraelskiej i znacznie ponad 7 200 rannych.

Biuro NZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) ogłosiło w środę, że wśród zabitych Palestyńczyków co najmniej 827 to osoby cywilne, w tym 243 - dzieci. Wśród rannych 1 949 to dzieci.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejni ambasadorzy opuścili Izrael. Protestują Chile, Peru i Salwador odwołały wczoraj swych ambasadorów z Tel Awiwu _ na konsultacje _ do kraju na znak protestu przeciwko nasileniu izraelskich operacji wojskowych w Strefie Gazy.
Sytuacja humanitarna w Gazie coraz bardziej dramatyczna Teraz energię w domach mają tylko ci, którzy mają własne generatory. Ale paliwo powoli się kończy. Brakuje także wody a nawet jedzenia.
_ Traktujcie konflikt w Palestynie poważnie _ Watykan skierował dziś do ambasad państw utrzymujących stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską notę werbalną z wezwaniem, aby poważnie potraktowały kryzys na Bliskim Wschodzie.
Tagi: konflikt w palestynie, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz