Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt w iraku
05.08.2014 19:09

Konflikt w iraku. W ataku dżihadystów zginęło 40 dzieci

Dzieci te, z mniejszości jazydów, zmarły bezpośrednio w wyniku przemocy, wygnania i odwodnienia w ostatnich dniach - podał UNICEF.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Wczoraj w mieście Erbil jazydzi protestowali przeciwko przemocy sunnitów</br>

Czterdzieścioro dzieci jazydów zginęło podczas ataku dżihadystów w regionie administracyjnym Sindżar na północy Iraku - podał UNICEF.

_ Według oficjalnych informacji otrzymanych przez UNICEF dzieci te, z mniejszości jazydów, zmarły bezpośrednio w wyniku przemocy, wygnania i odwodnienia w ostatnich dniach _ - czytamy w komunikacie.

W niedzielę dżihadystyczne Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad miastem Sindżar, będącym dotąd w rękach sił kurdyjskich. Leżący między granicą syryjską a Mosulem Sindżar jest jednym ze skupisk jazydów, wyznających synkretyczną religię powstałą w XII wieku z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu.

Przed niedzielnym atakiem do Sindżaru w ciągu ostatnich tygodni przybyło kilkadziesiąt tysięcy uchodźców, uciekających przed sunnickimi rebeliantami. Cześć uciekinierów to Turkmeni wyznający szyizm.

Ataki dżihadystów doprowadziły do ucieczki z domów tysięcy ludzi, według ONZ ich liczba sięga 200 tysięcy. Część uciekła w góry i pozostaje bez środków do życia.

_ Rodziny, które uciekły z tej strefy, potrzebują pilnie pomocy, zwłaszcza 25 tys. dzieci teraz uwięzionych w górach, w szczególności wody i urządzeń sanitarnych _ - podał UNICEF. Opublikowane w internecie przez jazydów zdjęcia pokazują małe grupki ludzi zgromadzonych pod ścianami stromego kanionu pełnego grot.

Obrońcy praw jazydów i przywódcy tej społeczności oceniają, że istnienie tej mówiącej językiem kurdyjskim mniejszości zostało zagrożone na jej własnych terenach.

Jazydzi negują istnienie grzechu, diabła i piekła, oddają za to cześć aniołom, którzy według nich sprawują władzę nad światem w imieniu Boga.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawa masakra w Bagdadzie 29 osób, w tym 25 kobiet, zostało zastrzelonych w dwóch blokach mieszkalnych. _ - Taki los spotyka prostytucję _ - napisano na drzwiach do jednego z budynków.
Irak: Rebelianci zdobyli fabrykę pełną broni W fabryce znajduje się skład starych pocisków rakietowych z gazami bojowymi.
Prorządowe bojówki w Iraku prężą muskuły To odpowiedź szyickich bojowników na apel radykalnego duchownego Muktady as-Sadra, który wezwał wiernych do zademonstrowania siły na terenie całego kraju i walki z sunnickimi rebeliantami.
Tagi: konflikt w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz