Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt w iraku
11.08.2014 15:08

Konflikt w Iraku. Rzecznik rządu Niemiec: nie wysyłamy broni w rejony walk

-Robimy tak z zasady - tłumaczy Steffen Seifert.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Re: Publica/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Niemcy _ z zasady _ nie wysyłają broni w rejony, gdzie toczy się wojna - powiedział Steffen Seifert. To odpowiedź na opinię posła CDU Karla-Georga Wellmanna, który uważa, że Berlin powinien uzbroić Kurdów walczących z dżihadystami w Iraku.

_ - Rząd niemiecki, zarówno ten poprzedni, jak i obecny, kieruje się w swoich działaniach zasadą, aby nie wysyłać broni w rejony, gdzie jest kryzys i toczy się wojna _ - powiedział Seibert dziennikarzom w Berlinie, pytany o ewentualne wsparcie wojskowe dla Kurdów walczących z dżihadystami z Państwa Islamskiego w Iraku północnym.

_ - Koncentrujemy się na pomocy humanitarnej dla ludzi, którzy są w potrzebie _ - podkreślił rzecznik, dodając, że niemiecka pomoc na ten cel wzrosła do 4,4 mln euro.

Karl-Georg Wellmann, poseł CDU, jako pierwszy niemiecki polityk powiedział wcześniej w wywiadzie dla rozgłośni radiowej Deutschlandfunk, że Niemcy powinny wesprzeć Kurdów dostawami broni.

Nie możemy poprzestać na słowach - powiedział Wellmann, odpowiedzialny w rządzącej w Niemczech partii za politykę zagraniczną. _ - Sytuacja staje się dla Niemiec coraz bardziej kompromitująca. Dostarczyliśmy kilka namiotów i dodaliśmy jeszcze kilka milionów. Tak nie można, to jest zbyt mało _ - podkreślił polityk reprezentujący CDU w komisji spraw zagranicznych Bundestagu.

Wellmann ostrzegł, że jeśli bojownicy Państwa Islamskiego pokonają Kurdów, to na tym terenie _ powstanie piekło _. Musimy uchronić ludzi przed tym; nie uda się zrobić tego za pomocą karabinów używanych do polowania - dodał niemiecki chadek. Podkreślił, że Kurdowie nastawieni są prozachodnio i zamieszkają tereny graniczące z obszarem NATO. _ - Bierne przyglądanie się i prawienie kazań nie wystarczy _ - zaznaczył Wellmann.

Polityk CDU podkreślił, że _ nikt nie myśli o wysłaniu Bundeswehry _. _ - To absurdalny pomysł, nie mamy po temu odpowiednich zdolności militarnych - zastrzegł. _Jego zdaniem Bundeswehra nie dysponuje logistycznymi możliwościami, by prowadzić operacje wojskowe w Iraku.

Rzecznik MSZ powiedział dziennikarzom, że nie zna wypowiedzi Wellmanna, i odmówił komentarza.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier poinformował w wywiadzie dla _ Sueddeutsche Zeitung _, że Niemcy zwiększyły pomoc humanitarną dla uciekinierów w Iraku o 1,5 mln euro. Poprzednio Berlin obiecał już 2,9 mln euro. Steinmeier poparł naloty lotnictwa USA na pozycje dżihadystów, zastrzegł jednak, że klucz do rozwiązania konflikty leży w porozumieniu politycznym.

Wsparcia dla Kurdów domaga się też wielu niemieckich komentatorów. Przyjęcie uciekinierów z Iraku jest z pewnością właściwym krokiem, lecz nie można na tym poprzestać - pisze _ Die Welt _. _ Pytaniem, jak można uzbroić Peszmergę, by mogła skuteczniej odpierać ataki islamistów, powinny zająć się nie tylko USA, lecz także NATO _ - czytamy w _ Die Welt _. Byłoby dobrze, gdyby Niemcy odegrały _ widoczną rolę _ w dalszym rozwoju Kurdystanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Dżihadyści w Iraku zamordowali 40 dzieci _ Dzieci te, z mniejszości jazydów, zmarły bezpośrednio w wyniku przemocy, wygnania i odwodnienia w ostatnich dniach _ - podał UNICEF.
Dżihadyści grożą. "Zabijemy 300 rodzin" Chroniąc się przed terrorystami, swoje domy opuścić musiały dziesiątki tysięcy chrześcijan i jazydów, którzy szukają schronienia w górach.
Irackie wojsko atakuje rebeliantów. Zginęło... Przeprowadzony nad ranem atak wymierzony był w więzienie wykorzystywane przez islamistów jako siedziba sądu religijnego i areszt.
Tagi: konflikt w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz