Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konflikt w Iraku. Brytyjska misja potrwa wiele miesięcy

0
Podziel się

Plan wsparcia rządu w Bagdadzie przedstawił brytyjski minister obrony Michael Fallon.

Michael Fallon wizytował baze wojskową w Akrotiri na Cyprze
Michael Fallon wizytował baze wojskową w Akrotiri na Cyprze (PAP/EPA)
bEiRJFKJ

Brytyjski minister obrony powiedział, że zaangażowanie wojskowe Wielkiej Brytanii w Iraku zapowiada się na _ długie tygodnie i miesiące _. Michael Fallon ujawnił nowe zadania brytyjskich samolotów rozpoznawczych nad Irakiem.

Fallon odwiedził wczoraj brytyjskich pilotów i żołnierzy w bazie wojskowej w Akrotiri na Cyprze. Podziękował im za niesienie pomocy uchodźcom w Iraku, ale zapowiedział, że to nie koniec ich zaangażowania. W Akrotiri stacjonuje obecnie 6 maszyn Tornado, które mają teraz wspomagać rozpoznaniem już nie misję humanitarną, lecz siły Kurdów i armię iracką walczące z dżihadystami z ISIL.

W Akrotiri bazują również dwa samoloty transportowe Hercules, przewożące już nie tylko zaopatrzenie dla uchodźców, ale też uzbrojenie i amunicję dla wojsk kurdyjskich.

bEiRJFKL

Dzisiejsza londyńska prasa podaje, że te dostawy pochodzą z byłych państw bloku radzieckiego, ale nie precyzuje z których.

Trzeci brytyjski element lotniczy w Akrotiri to helikoptery Chinook, które miały ewakuować jazydów z masywu Sinjar. Ta misja została jednak odwołana, kiedy większość z nich sama zeszła z gór. W związku z tym wycofano też z Kurdystanu na Cypr grupę brytyjskich żołnierzy mających osłaniać tę ewakuację. Minister Michael Fallon zastrzegł, że nie istnieją obecnie plany wysłania ich do Iraku z misją bojową.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama zdecydował się na naloty w Iraku - _ Operację podjęto we współpracy i na prośbę irackiego rządu _ - poinformował Biały Dom.
Irackie wojsko atakuje rebeliantów. Zginęło... Przeprowadzony nad ranem atak wymierzony był w więzienie wykorzystywane przez islamistów jako siedziba sądu religijnego i areszt.
Chińczycy uwolnieni z rąk dżihadystów Ewakuowani to pracownicy firmy inżynieryjno-budowlanej China Machinery Engineering Corporation, zatrudnieni przy budowie elektrowni w pobliżu Samarry.
bEiRJFLm
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)