Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Unia Europejska poszerza sankcje

0
Podziel się:

Obejmą one przede wszystkim prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Separatysta na wschodzie Ukrainy
Separatysta na wschodzie Ukrainy (PAP/EPA)
bEKfyKhx

Kraje Wspólnoty zatwierdziły rozszerzenie o 11 osób listy objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Ukrainie. Nazwiska zostaną ogłoszone jutro. Sankcje obejmą przede wszystkim prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

_ Z uwagi na poważną sytuację na wschodniej Ukrainie Rada UE rozszerzyła dziś (w piątek) listę osób, objętych sankcjami za działania, zmierzające do podważania integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy _ - poinformowała Rada UE w komunikacie.

Decyzja, podjęta w tzw. procedurze pisemnej, potwierdza uzgodnienia ambasadorów państw UE z minionej środy. Oznacza ona, że na unijnej czarnej liście w związku z kryzysem na Ukrainie są już 72 osoby, ukarane zakazem wjazdu na teren UE oraz zamrożeniem aktywów. Unia zablokowała też aktywa dwóch spółek energetycznych z zajętego przez Rosję Krymu i Sewastopola.

bEKfyKhz

Według źródeł dyplomatycznych w środę grupa pięciu państw Unii - Polska, Szwecja, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Estonia - domagała się podjęcia bardziej zdecydowanych działań, jak dopisanie do czarnej listy nazwisk znaczących rosyjskich polityków oraz zamrożenia projektów realizowanych w Rosji i współfinansowanych przez UE.

Jednak większość uznała, że należy dać szanse podejmowanym przez Francję i Niemcy próbom rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

O ewentualnym zaostrzeniu sankcji i wprowadzeniu restrykcji, uderzających w sektory rosyjskiej gospodarki, będą być może rozmawiać przywódcy państw UE, którzy spotkają się 16 lipca w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie, poświęconym przede wszystkim obsadzie unijnych stanowisk.

Czytaj więcej w Money.pl
Przełom na Ukrainie? Białorusini wkraczają do akcji - _ Trzeba pomóc braciom w trudny czas _ - ogłosił niewielki białoruski oddział. Kijów chce zablokować separatystów w Doniecku i Ługańsku, mieszkańcy uciekają w panice.
Unia decyduje w sprawie Ukrainy. Będą nowe sankcje dla Krymu? Na początku niektórzy dyplomaci wskazywali, że może nawet chodzić o restrykcje gospodarcze. Ostatecznie jednak...
Poroszenko: Wyzwolimy naszą ziemię _ Droga do pokoju okazała się o wiele trudniejsza, niż chcieliśmy _ - stwierdził prezydent w orędziu. Na wschodzie kraju wybuchły walki.
bEKfyKia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)