Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Trwają rozmowy na lini USA-Rosja

0
Podziel się

Kerry miał zapewnić, że Waszyngton będzie dążył do wykorzystania możliwości, by zachęcić władze w Kijowie do konkretnych kroków dla obniżenia napięcia.

Konflikt na Ukrainie. Trwają rozmowy na lini USA-Rosja
(AP/Fotolink/East News)
bEikgcjp

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w sobotę sekretarzowi stanu USA Johnowi Kerry'emu, że władze Ukrainy muszą wstrzymać operację wojskową na południowym wschodzie kraju, a USA powinny wpłynąć na Kijów, by uwolnił liderów ruchu protestu w tym regionie.

W rozmowie telefonicznej, która odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej, Ławrow zwrócił uwagę na propozycje związanej z byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem Partii Regionów i ruchów społecznych na południu i wschodzie Ukrainy dotyczące rozpoczęcia ogólnonarodowego dialogu i reformy konstytucyjnej - poinformował rosyjski resort dyplomacji.

Kerry miał zapewnić, że Waszyngton będzie dążył do wykorzystania możliwości, by zachęcić władze w Kijowie do konkretnych kroków dla obniżenia napięcia. Wyraził przy tym nadzieję, że regiony południowo-wschodnie odpowiedzą na te posunięcia wzajemnością.

bEikgcjr

Strony omówiły też działania podejmowane w celu rozwiązania problemu obserwatorów wojskowych z państw OBWE, którzy przyjechali na Ukrainę na zaproszenie władz w Kijowie w ramach przedsięwzięć przewidzianych przez Dokument Wiedeński o środkach zwiększenia zaufania i zostali uprowadzeni w opanowanym przez separatystów Słowiańsku w obwodzie donieckim.

W składzie przetrzymywanej grupy jest siedmiu międzynarodowych obserwatorów wojskowych - trzech Niemców, Polak, Czech, Szwed, Duńczyk - i niemiecki tłumacz oraz pięciu ukraińskich wojskowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ławrow wie, jak wyjść z kryzysu na Ukrainie Rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział swemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że Ukraina musi pilnie wdrożyć postanowienia porozumienia z Genewy.
Rosja wycofuje wojska z terenów przygranicznych Tymczasem premier Miedwiediew tworzy ministerstwo ds. Krymu i kusi inwestorów niższymi podatkami.
Kerry i Ławrow nie osiągnęli porozumienia John Kerry zapewnił, że USA i wspólnota międzynarodowa będą wspierać integralność terytorialną Ukrainy
bEikgcjS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)