Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt na ukrainie
22.04.2014 14:30

Konflikt na Ukrainie. Szwecja zapowiada zwiększenie wydatków na zbrojenia

Nakłady finansowe na wojsko miałyby rosnąć stopniowo do 2024 r. i objąć zakup nowych samolotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chief Master Sgt. Gary Emery / domena publiczna)
Szwedzki Gripen

Rząd zapowiedział, że w związku z zagrożeniem ze strony wschodniego sąsiada planuje w najbliższych 10 latach zwiększyć wydatki na zbrojenia i obronność. Nakłady finansowe na wojsko miałyby rosnąć stopniowo do 2024 r. i objąć zakup nowych samolotów.

Centroprawicowy rząd w Sztokholmie zapowiedział, że dodatkowe środki zostaną przeznaczone między innymi na wzmocnienie sił lotniczych i wyposażenie ich w nowe myśliwce krajowej produkcji, oraz na wzmocnienie szwedzkiej obecności zbrojnej na Morzu Bałtyckim.

_ W budżecie na 2015 rok zaproponujemy znaczące wzmocnienie wojska _ - zapowiedzieli liderzy koalicyjnych partii rządowych (Umiarkowana Partia Koalicyjna, Partia Centrum, Chrześcijańscy Demokraci, Ludowa Partia Liberałów) w dzienniku _ Dagens Nyheter _. Od czasu zakończenia zimnej wojny Szwecja, stopniowo i konsekwentnie, zmniejszała nakłady na zbrojenia i utrzymywanie sił zbrojnych. Jednak przywódcy partii rządzących podkreślili, że od 2009 roku rośnie zagrożenie ze strony Rosji.

_ To co teraz obserwujemy, upewnia nas w przekonaniu, że nasze obawy się sprawdzają _ - napisali przedstawiciele partii rządzących w artykule prasowym, odnosząc się do aneksji Krymu przez Rosję i działań wobec Ukrainy.

W zeszłym roku rosyjskie samoloty przeprowadziły pozorowany atak na Szwecję, zmuszając do reakcji jednostki NATO stacjonujące na terenie Litwy. Szwedzkie lotnictwo nie było wtedy gotowe na błyskawiczne podjęcie działań ochronnych - informuje agencja Reutera. Ta sytuacja pokazała, że siły zbrojne Szwecji mogą mieć problem z obroną terytorium.

Separatyści w Doniecku wciąż okupują budynki administracyjne

Rząd zapowiedział, że dodatkowe nakłady na wojsko będą sfinansowane m.in. przez zwiększenie kar za niepłacenie podatków i cięcia w innych sferach budżetowych. W ramach wzmacniania armii rząd planuje kupić więcej myśliwców produkowanych przez firmę Saab. Wojsko ma być też zaopatrzone w dwa nowe okręty podwodne, a starsze jednostki mają być poddane renowacji. Przedstawiciele władz podkreślili, że plany będą realizowane w przypadku wygranej w wyborach parlamentarnych, które są zaplanowane na wrzesień 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiceprezydent USA w Kijowie, misja OBW w Słowiańsku Trwa dyplomatyczna wojna między Moskwą a Kijowem. _ Doszło do cynicznej prowokacji _.
"Rozpoczynamy operację antyterrorystyczną". Cywile w składzie nowych oddziałów Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow ostro reaguje na ataki separatystów. Tworzy oddziały specjalne.
Separatyści czekają na uderzenie sił MSW Dzisiaj mija termin ultimatum postawionego separatystom przez ukraińskie władze.
Ukraińskie siły specjalne starły się z separatystami Rada Najwyższa zajmie się jutro projektem uchwały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.
Tagi: konflikt na ukrainie, separatyści prorosyjscy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz