Notowania

stosunki ukraina-rosja
26.06.2014 19:00

Konflikt na Ukrainie. Separatyści rozpoczęli szturm w Doniecku, słychać eksplozje

Bojówkarze wykorzystują między innymi opancerzony wóz rozpoznawczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Na Ukrainie wciąż trwają walki

Bojówkarze, nazywający się oddziałem Kalmius (nazwa rzeki przepływającej przez Donieck), zażądali od żołnierzy armii ukraińskiej opuszczenia terytorium bazy i przejścia na ich stronę. Gdy wojskowi odmówili, rozpoczął się szturm.

Bojówkarze wykorzystują między innymi opancerzony wóz rozpoznawczy. W Doniecku słychać eksplozje i długie serie z automatów. Mieszkańcy pobliskich bloków chowają się w piwnicach.

Fakt szturmu na jednostkę potwierdzili separatyści z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Jeszcze na początku tygodnia ogłosili oni zawieszenie broni, które od tego czasu wielokrotnie łamali. Zestrzelili między innymi helikopter wojskowy.

W poniedziałek miały miejsce pokojowe negocjacje. Po spotkaniu w Doniecku z udziałem m.in. byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, ambasadora Rosji w Kijowie Michaiła Zurabowa oraz przedstawicielki OBWE Heidi Tagliavini, Borodaj powiedział: _ Konsultacje zakończyły się tym, że władze republik donieckiej i ługańskiej zgodziły się przestrzegać ze swej strony rozejmu do 27 czerwca _. Kuczma potwierdził te ustalenia. _ Porozumieliśmy się w sprawie dwustronnego wstrzymania ognia do godz. 10 rano (godz. 9 w Polsce) 27 czerwca _ - oświadczył na konferencji prasowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin poparł decyzję władz Ukrainy o przerwaniu ognia, choć ocenił, że zaproponowany plan pokojowy nie będzie skuteczny bez praktycznych działań zmierzających do rozpoczęcia procesu negocjacyjnego. Jutro miały być kontynuowane konsultacje pokojowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Opustoszałe plaże na Krymie Kreml wpadł na pomysł, jak rozruszać turystykę na półwyspie - pisze agencja Associated Press.
Rosyjscy terroryści giną setkami na Ukrainie Tylko w ciągu tej doby zabito ponad 250 bojowników - ujawnia Kijów. Kerry ostrzega Moskwę przed...
Dywersanci na Ukrainie przejmują kontrolę Prorosyjscy rebelianci przejęli kontrolę nad przejściem granicznym w miejscowości Dmitrowka w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie.
Tagi: stosunki ukraina-rosja, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz