Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Putin szykuje interwencję humanitarną? Zachód ostrzega: Sankcje będą surowe

0
Podziel się:

Sergiej Ławrow w telefonicznej rozmowie z Johnem Kerrym wezwał do szybkiego poparcia misji humanitarnej na Ukrainie.

Konflikt na Ukrainie. Putin szykuje interwencję humanitarną? Zachód ostrzega: Sankcje będą surowe
(PAP/EPA)

Siergiej Ławrow w telefonicznej rozmowie z Johnem Kerrym wezwał do poparcia interwencji humanitarnej na Ukrainie. Podkreślił, że trzeba działać szybko, aby uniknąć większej katastrofy humanitarnej na południowym wschodzie Ukrainy. Reakcja przywódców państw zachodnich była natychmiastowa. - Taka interwencja będzie nieusprawiedliwiona i nielegalna.

Rosyjskie MSZ poinformowało, że Ławrow wezwał Kerry'ego do _ pilnych kroków. _ Ze strony USA padło potwierdzenie, że _ takie prace są prowadzone wspólnie z władzami ukraińskimi _ - twierdzi rosyjski resort.

Przywódcy jednym głosem: Nie ma zgody na interwencję!

Biuro brytyjskiego szefa rządu Davida Camerona poinformowało, że premier i prezydent USA Barack Obama zgodzili się w rozmowie telefonicznej, że taka rosyjska interwencja zostałaby uznana za _ nieusprawiedliwioną i nielegalną _. Cameron i Obama ostrzegli też, że na Rosję zostaną nałożone surowsze sankcje, jeśli wyśle swoje wojska na Ukrainę.

W rozmowie Obamy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przywódcy uzgodnili, że Rosji grozić będą_ dodatkowe konsekwencje, jeśli wkroczy na Ukrainę bez pozwolenia ukraińskiego rządu _. _ (...) Każda rosyjska interwencja na Ukrainie, nawet pod przykrywką operacji humanitarnej, bez formalnej zgody i zezwolenia ze strony ukraińskiego rządu, byłaby nie do przyjęcia, naruszyłaby prawo międzynarodowe i sprowokowała dodatkowe konsekwencje _ - oświadczył Biały Dom.

Merkel poruszyła temat rosyjskich planów pomocy humanitarnej na wschodniej Ukrainie także z prezydentem tego kraju Petrem Poroszenką. Przywódcy uzgodnili, że taka operacja mogłaby się odbyć tylko pod egidą Czerwonego Krzyża i za wyraźną zgodą władz w Kijowie.

Rosja przygotowała prowokację, by rozpocząć interwencję?

Ukraina nie dopuściła do wkroczenia na swe terytorium ogromnej kolumny wojsk rosyjskich, które zmierzały ku jej granicy pod pretekstem misji humanitarnej - oświadczył wczoraj wiceszef administracji prezydenckiej w Kijowie Wałerij Czałyj.

_ - Kilka godzin temu Rosyjska Federacja przygotowywała bardzo poważną prowokację, która już tej nocy mogła doprowadzić do nieprzewidywalnych wydarzeń i eskalacji zagrożenia. W stronę ukraińskiej granicy jechał ogromny konwój, któremu towarzyszyły sprzęt wojskowy, co rzekomo miało być uzgodnione z Czerwonym Krzyżem _ - powiedział Czałyj w programie telewizyjnym nadanym w nocy z piątku na sobotę.

Na Ukrainę _ miała wejść humanitarna kolumna z wojskami pokojowymi, by sprowokować konflikt na pełną skalę _ - mówił.

Czałyj poinformował, że w związku z zagrożeniem prezydent Petro Poroszenko zwołał pilną naradę szefów resortów obronnych i przeprowadził szereg rozmów telefonicznych z przywódcami światowymi, w wyniku czego konwój został zatrzymany. - _ Mamy zapewnienie MSZ Rosji, że kolumna dalej nie jedzie _ - przekazał.

Według zastępcy szefa administracji Poroszenki Czerwony Krzyż zaprzeczył, jakoby władze rosyjskie uzgadniały z nim swoje działania. Czałyj nie ujawnił, w którym miejscu granicy rosyjscy żołnierze zamierzali wtargnąć do jego kraju.

Odpowiedź Rosji na zarzuty: nie było żadnej prowokacji

Na ukraińskie zarzuty natychmiast zareagowali przedstawiciele Moskwy. Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji oświadczył, że rosyjskie oddziały nie próbowały wejść na terytorium Ukrainy. - _ Trudno nam zrozumieć, o czym mówią Ukraińcy _ - dodał Pieskow. Na pytanie dziennikarzy, czy Rosja zamierza wysłać pomoc humanitarną na Ukrainę, rzecznik odpowiedział, że potrzebne jest do tego porozumienie co najmniej dwóch stron.

Rzecznik Kremla oświadczył zarazem, że sytuacja humanitarna na wschodniej Ukrainie wywołuje w Moskwie głębokie zaniepokojenie. _ - Ta katastrofa (humanitarna) jest obecnie tematem nr 1 do dyskusji _ - powiedział, zauważając, że możliwość udzielenia pomocy humanitarnej jest omawiana w różnych formatach.

Pieskow uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy Rosja gotowa jest przyjść z pomocą w trybie jednostronnym. _ - Potrzebne są co najmniej dwustronne uzgodnienia _ - wskazał.

Komentując oświadczenie Waszyngtonu, który wczoraj ostrzegł Moskwę przed dalszą interwencją na wschodniej Ukrainie, w tym pod pretekstem dostarczenia pomocy humanitarnej, gdyż byłoby to uznane za _ inwazję _, sekretarz prasowy Władimira Putina oświadczył, że strona rosyjska _ słyszała to _.

W tym tygodniu amerykańska ambasador w ONZ Samantha Power ostrzegła Rosję przed dalszą interwencją na wschodniej Ukrainie, w tym pod pretekstem dostarczenia pomocy humanitarnej, gdyż byłoby to uznane za _ inwazję _.

Zdaniem amerykańskiej ambasador pogarszająca się sytuacja humanitarna wymaga działania, lecz _ nie ze strony tych, którzy się przyczynili do jej powstania _.

Wojska rosyjskie nadal przy granicy

Nadal trwają walki ukraińskich sił rządowych z separatystami prorosyjskimi w obwodzie donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy. W ciągu ostatniej doby zginęło w nich 13 ukraińskich wojskowych - poinformował rzecznik.

Zobacz bieżącą sytuację na wschodzie Ukrainy

_ Ministerstwo obrony Rosji ogłosiło wczoraj zakończenie manewrów, ale nie możemy na razie mówić, by stało się to jednym z etapów deeskalacji sytuacji na pograniczu _ - powiedział Łysenko na konferencji prasowej.

Według jego relacji w obwodzie woroneskim Federacji Rosyjskiej, w sąsiedztwie obwodu ługańskiego i w odległości 10 kilometrów od granicy z Ukrainą, zgrupowano jednostki Pskowskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej, a w okolicach miasta Rowieńki rozlokowano pułk czołgowy.

W obwodzie briańskim, nad północną granicą Ukrainy, znajdują się rosyjskie brygady zmotoryzowane i jednostki artyleryjskie. _ Żołnierze (rosyjscy) przygotowują pozycje ogniowe, maskują je i wzmacniają oraz budują obozy polowe _ - przekazał Łysenko.

Rzecznik RBNiO poinformował, że ostatniej doby siły operacji antyterrorystycznej wyparły prorosyjskich rebeliantów z trzech miejscowości wokół Doniecka i zniszczyły dwie kolumny ich sprzętu. Jedna z nich została zbombardowana przez lotnictwo w okolicach Antracytu w obwodzie ługańskim.

RBNiO opublikowała w sobotę mapy, na których wyraźnie widać, że wojskom ukraińskim udało się odciąć siły separatystów w okolicach Doniecka od reszty kontrolowanego przez nich terytorium, które obejmuje południowo-wschodnią część obwodu ługańskiego i północno-wschodni pas w obwodzie donieckim.

Media rosyjskie cytują ministra obrony w rządzie Donieckiej Republiki Ludowej Igora Striełkowa (Girkina), byłego agenta rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który miał przyznać, że Donieck i jego okolice został okrążony. - _ Stało się to, przed czym nieraz ostrzegałem: doniecko-gorłowskie ugrupowanie wojsk Noworosji zostało całkowicie okrążone _ - powiedział Striełkow.

Według władz Doniecka w tym prawie milionowym mieście cały czas słychać strzały i eksplozje. W sobotę zginęła tam co najmniej jedna osoba. Cały czas pogarsza się sytuacja w Ługańsku, gdzie także trwają walki. Już siódmy dzień nie ma tam energii elektrycznej, nie działają wodociągi i sieci telefoniczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy twardo: Nikt nie udzieli Ukrainie pomocy _ Nie jest mi znany żaden kraj, ani żadna organizacja, która by się zdeklarowała, lub byłaby gotowa do interwencji wojskowej _ - mówi pełnomocnik rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją.
Merkel odwiedzi Putina? "Ma kluczową rolę" Zdaniem byłego doradcy Helmuta Kohla, Horsta Teltschika, kanclerz Niemiec odgrywa kluczową rolę w kontaktach Zachodu z Rosją.
Setki Rosjan na ulicach. Chcą pokoju na Ukrainie Kilkuset demonstrantów apelowało do Władimira Putina o podjęcie działań i wysłanie sił pokojowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)