Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Polak wśród porwanych w Słowiańsku

0
Podziel się:

Rzecznik MON Jacek Sońta potwierdził, że wśród zatrzymanych członków misji OBWE jest polski oficer.

Konflikt na Ukrainie. Polak wśród porwanych w Słowiańsku
(PAP/EPA)
bESvxLIl

MSZ Ukrainy potwierdziło, że wśród członków misji wojskowej OBWE zatrzymanych przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie kraju jest obywatel Polski. Rzecznik MON Jacek Sońta potwierdził, że wśród zatrzymanych członków misji OBWE jest polski oficer.

_ - W grupie, której towarzyszą przedstawiciele sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, znajdują się wojskowi z Danii, Polski, Niemiec, Czech i Szwecji _ - czytamy w opublikowanym wczoraj wieczorem komunikacie.

MSZ poinformowało, że przetrzymywani w Słowiańsku inspektorzy wojskowi znajdują się na Ukrainie na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa z 1999 roku. W ramach swej misji obserwowali oni przebieg operacji antyterrorystycznej pod kątem przestrzegania prawa międzynarodowego i obrony ludności cywilnej - wyjaśniono.

bESvxLIn

OBWE poinformowała na swej stronie internetowej, że zespół ten nie składa się z jej obserwatorów, ale tworzą go osoby, wysłane przez poszczególne państwa europejskie na mocy wiedeńskiego dokumentu w sprawie przejrzystości wojskowej.

Ukraińska dyplomacja oświadczyła, że zatrzymanie obserwatorów przeczy konwencjom międzynarodowym i jest _ kolejnym potwierdzeniem przestępczego i terrorystycznego charakteru działań uzbrojonych ugrupowań separatystów w obwodzie donieckim, które są inspirowane i wspierane przez rosyjskie służby specjalne _.

Wiktoria Siumar, zastępczyni sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, poinformowała w godzinach wieczornych, że władze prowadzą rozmowy o uwolnieniu zatrzymanych inspektorów.

_ - Rozmowy o uwolnieniu członków misji OBWE cały czas trwają. Sytuacja jest dość napięta, bo mamy do czynienia z terrorystami. Mamy nadzieję, że terroryści, którzy aktywnie konsultują się ze stroną rosyjską, rozumieją następstwa swoich działań _ - powiedziała.

bESvxLIt

Siumar oceniła, że zachowania terrorystów mogą świadczyć o tym, że nikt ich nie kontroluje. Rzecznik MSW Ukrainy Jewhen Perebyjnis poinformował o utraceniu kontaktu z międzynarodową misją wojskową w piątek w godzinach popołudniowych.

Władze ukraińskie prowadzą obecnie akcję antyterrorystyczną w obwodzie donieckim i ługańskim, gdzie wraz z prorosyjskimi siłami separatystycznymi działają agenci rosyjskich służb specjalnych, w tym oficerowie wywiadu wojskowego GRU.

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen jest zaniepokojona doniesieniami, że zespół obserwatorów OBWE został zatrzymany we wschodniej Ukrainie przez prorosyjskich separatystów - poinformowała agencja dpa. Według von der Leyen, istnieją wskazania, że uprowadzono czterech Niemców, którymi są trzej żołnierze Bundeswehry i tłumacz, ale sytuacja jest wciąż niejasna.

_ - Ważne jest to, byśmy wykorzystali teraz wszystkie kanały dyplomatyczne dla zapewnienia, że zespół ten zostanie bezzwłocznie uwolniony _ - powiedziała niemiecka minister. Dodała, iż jej rząd stara się także ustalić, o co konkretnie separatystom chodzi.

bESvxLIu

W związku z uprowadzeniem obserwatorów niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych powołało sztab kryzysowy. _ - Wykorzystujemy wszelkie środki jakie mamy do dyspozycji, by wyjaśnić sytuację, w jakiej znaleźli się dzisiaj obserwatorzy OBWE w obwodzie donieckim oraz by zagwarantować kontynuowanie ich misji _ - oświadczyła rzeczniczka resortu. Według niej, zespół OBWE składa się z siedmiu międzynarodowych obserwatorów - w tym trzech Niemców - oraz niemieckiego tłumacza.

Natychmiastowego uwolnienia obserwatorów zażądał minister spraw zagranicznych Carl Bildt. - _ Jestem skrajnie zaniepokojony uprowadzeniem inspektorów OBWE we wschodniej Ukrainie, w tym jednego Szweda. Muszą oni zostać natychmiast uwolnieni _ - napisał na Twitterze.

Rzeczniczka czeskiego sztabu generalnego Jana Rużiczkova potwierdziła, że wśród uprowadzonych jest czeski członek międzynarodowego mieszanego zespołu do spraw kontroli rozbrojenia. _ - Jesteśmy w kontakcie z ministerstwem spraw zagranicznych Ukrainy, które zajmuje się rozwiązywaniem tej sytuacji wspólnie z wiedeńską centralą OBWE _ - oświadczył szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraińcy mają dowody na zbrodnie separatystów Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła nagranie rozmowy telefonicznej, w której prorosyjski separatysta zgadza się pozbyć ciała zamordowanego ukraińskiego polityka Wołodymyra Rybaka.
Polowanie na separatystów wznowione Celem operacji ma być ochrona obywateli mieszkających na wschodzie. Obecnie Kramatorsk i Słowiańsk są w pełni kontrolowane przez separatystów.
Zabójstwo deputowanego. Ukraińcy oskarżają Stanisław Reczynski z MSW podkreśla, że sposób zabójstwa wskazuje na to, iż sprawcy byli albo z rosyjskich oddziałów specjalnych albo tamtejszych kozaków.
bESvxLIO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)