Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Merkel: rezygnacja z przemocy warunkiem udziału w okrągłym stole

0
Podziel się:

- Mile widziani przy okrągłym stole są tylko ci, którzy potrafią wiarygodnie udowodnić, że chcą realizować swoje cele bez stosowania przemocy - mówi kanclerz Niemiec.

Konflikt na Ukrainie. Merkel: rezygnacja z przemocy warunkiem udziału w okrągłym stole
(PAP/EPA)

Kanclerz Niemiec uzależnia udział prorosyjskich separatystów w rozpoczynających się jutro obradach ogólnoukraińskiego okrągłego stołu od rezygnacji przez nich z przemocy. Potwierdziła, że uważa referenda we wschodniej Ukrainie za nielegalne.

- _ Mile widziani przy okrągłym stole są tylko ci, którzy potrafią wiarygodnie udowodnić, że chcą realizować swoje cele bez stosowania przemocy _ - powiedziała Merkel.

_ - Rozwiązując problemy nie wolno sięgać po przemoc _ - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu. Merkel zastrzegła, że krąg osób, które pod kierownictwem OBWE będą poszukiwać w drodze negocjacji wyjścia z kryzysu, powinien być _ w zasadzie _ jak najszerszy. _ - Im bardziej reprezentatywny, tym lepiej _ - podkreśliła.

Merkel potwierdziła stanowisko swego rządu, że niedzielne referenda we wschodniej Ukrainie były nielegalne. Zapewniła, że Berlin będzie zabiegał o to, by udział obywateli Ukrainy w wyborach prezydenckich 25 maja był szeroki i reprezentatywny.

Pierwszy ogólnoukraiński okrągły stół mający na celu rozwiązanie kryzysu na Ukrainie odbędzie się w środę w budynku parlamentu; rozpocznie się o godz. 16.30 czasu lokalnego (15.30 czasu polskiego).

W rozmowach mają wziąć udział byli prezydenci Leonid Krawczuk i Leonid Kuczma, premier Arsenij Jaceniuk i członkowie rządu. Zaproszono ponadto deputowanych krajowych, kandydatów na prezydenta w wyborach 25 maja, a także szefów administracji obwodowych i samorządów, naukowców, przedstawicieli organizacji religijnych, środowisk biznesowych, organizacji społecznych i międzynarodowych - przekazała agencja Interfax-Ukraina. Moderatorem rozmów ma być niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger.

Czytaj więcej w Money.pl
Z czego zrezygnowała wczoraj Rada Europy? Taki dokument miał powstać, ale opowiedziało się za tym tylko kilka kilka krajów - podaje dziennik.
Co z misją OBWE na wschodzie Ukrainy? - _ To jest niedopuszczalne i bezprecedensowe, że zatrzymani zostali obserwatorzy OBWE. Do tej pory takie sytuacje się nie zdarzały _ - krytykuje wydarzenia na Ukrainie Tomasz Siemoniak.
Prezydent Niemiec studzi emocje ws. Ukrainy Joachim Gauck o realnej roli, jaką Sojusz może odegrać w tym kryzysie.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)