Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Angela Merkel wzywa Kijów do umiaru

0
Podziel się:

Niemiecka kanclerz, jak i ukraiński prezydent zgodzili się co do konieczności zorganizowania spotkania grupy kontaktowej w celu wdrożenia planu pokojowego.

Konflikt na Ukrainie. Angela Merkel wzywa Kijów do umiaru
(PAP/EPA)
bEIMVIPp

Kanclerz Niemiec powiedziała prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence, aby strona ukraińska zachowała rozsądek w swych działaniach przeciwko prorosyjskim separatystom i chroniła cywilów - poinformował dzisiaj rzecznik pani kanclerz Steffen Seibert.

Merkel przekazała to Poroszence dzisiaj w rozmowie telefonicznej. Rzecznik dodał, że zarówno niemiecka kanclerz, jak i ukraiński prezydent zgodzili się co do konieczności zorganizowania spotkania grupy kontaktowej w _ celu wdrożenia planu pokojowego Poroszenki i obustronnego zawieszenia broni _.

Powołanie grupy kontaktowej, w skład której wchodzą przedstawiciele władz Ukrainy i Rosji, prorosyjscy separatyści i mediatorzy z OBWE, ma pomóc wypracować porozumienie w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie separatyści od kilku miesięcy walczą przeciwko ukraińskim siłom rządowym. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

bEIMVIPr

W ubiegłym tygodniu odbyło się Kijowie spotkanie grupy, ale bez udziału przedstawicieli prorosyjskich separatystów. Omawiano sytuację na wschodzie Ukrainy, tematem rozmów były też zasady i miejsce dalszych konsultacji w ramach grupy kontaktowej _ z udziałem wszystkich stron _ - poinformowało OBWE.

"To Rosja nie chce pokoju"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w rozmowie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem, że to Rosja wielokrotnie odrzucała propozycje Kijowa co do miejsc, gdzie mogłyby się odbyć rozmowy w sprawie zawieszenia broni na wschodzie kraju - poinformował Biały Dom.

_ - Wiceprezydent przekazał prezydentowi Poroszence, że w rozmowach z partnerami na arenie międzynarodowej USA podkreślają, iż Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za nieprzerwane wspieranie separatystów _ na wschodzie Ukrainy - podano w oświadczeniu.

bEIMVIPx

Wcześniej rząd w Kijowie zaproponował, by rozmowy grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego - z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji, OBWE i prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy - odbywały się z wykorzystaniem komunikatora Skype, jeśli spotkanie się osobiście będzie niemożliwe.

Powołanie grupy kontaktowej w takim składzie ma pomóc wypracować porozumienie w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie separatyści od kilku miesięcy walczą przeciw ukraińskim siłom rządowym. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

Również w czwartek prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel zwrócili się do prezydenta Rosji Władimira Putina, by wywarł presję na prorosyjskich separatystów na Ukrainie i _ skłonił ich do skutecznych negocjacji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina nie chce, by eksportowali jej zboże Rosjanie i Ukraińcy są głównymi eksporterami zboża w regionie i rywalami w handlu z Afryką Północną i Bliskim Wschodem.
Tatarzy: Już nigdy, nikt nas nie wygoni z Krymu - _ Mamy takie hasło: ojczyzna albo śmierć. Jeśli będą chcieli nas deportować, będziemy leżeć na ziemi i niech robią co chcą _- zapowiadają.
Sponsorzy separatystów mogą stracić majątki To propozycja gubernatora obwodu dniepropietrowskiego Ihora Kołomojskiego.
bEIMVIPS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)