Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt koreański. Północ zgadza się na rozmowy o łączeniu rodzin

0
Podziel się:

Korea Północna powiedziała, że aprobuje propozycję Korei Południowej dotyczącą rozmów na temat wznowienia programu łączenia rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską 60 lat temu.

Peter Mauer przyjechał do stolicy Korei Północnej, Pjongjangu
Peter Mauer przyjechał do stolicy Korei Północnej, Pjongjangu (AP/Fotolink/East News)
bECgsdfV

Szef Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peter Maurer przyjechał we wtorek do Pjongjangu w celu omówienia kwestii łączenia rodzin na podzielonym między dwa państwa Półwyspie Koreańskim - poinformowała organizacja mająca siedzibę w Genewie.

Przed dwoma dniami Korea Północna powiedziała, że aprobuje propozycję Korei Południowej dotyczącą rozmów na temat wznowienia programu łączenia rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską 60 lat temu.

Spotkania członków rozdzielonych rodzin mają być zorganizowane w czasie tradycyjnego święta plonów przypadającego w tym roku 19 września. Po raz ostatni rozdzielone rodziny miały taką możliwość w 2010 roku. Wówczas nad spotkaniami czuwał Czerwony Krzyż.

bECgsdfX

_ Zapewniamy o gotowości MKCK do okazania pomocy o charakterze doradczym w sprawie łączenia rodzin. Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem w tej sferze _ - powiedział rzecznik organizacji Ewan Watson.

Reuters zaznacza, że obecny pobyt Petera Maurera w Pjongjangu to pierwsza od 21 lat wizyta szefa MKCK w Korei Północnej.

W wyniku wojny koreańskiej (1950-1953), zakończonej jedynie rozejmem, miliony Koreańczyków zostało rozłączonych z bliskimi i znalazło się po dwóch stronach silnie strzeżonej granicy.

W ubiegłym tygodniu - po dwóch miesiącach tarć - oba państwa koreańskie porozumiały się w sprawie ponownego otwarcia wspólnej strefy przemysłowej Kaesong. Pjongjang zamknął ten kompleks w kwietniu.

bECgsdgd
Czytaj więcej w Money.pl
Ważne porozumienie między Koreą Płn. a Płd. Delegacje obu krajów uzgodniły ponowne otwarcie strefy przemysłowej Kaesong, zamkniętej w kwietniu, podczas eskalacji napięcia między Pjongjangiem a Seulem.
Korea Północna odpala rakiety. Znowu blef? W weekend Korea Północna przeprowadziła cztery testy rakiety krótkiego zasięgu. Korea Południowa potępiła te prowokacje, lecz jednocześnie zaapelowała do północnokoreańskiego reżimu o dialog.
Śmigłowiec USA runął w pobliżu Korei Płn. Na razie nie ujawniono, co dokładnie było przyczyną katastrofy.
bECgsdgy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)