Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt izraelsko-palestyński. W nocnych nalotach zginęło 7 bojowników

0
Podziel się:

Do regularnych starć między Palestyńczykami a izraelską policją dochodzi od ubiegłego tygodnia, gdy Jerozolimę obiegła wiadomość o uprowadzeniu 16-letniego chłopca.

Konflikt izraelsko-palestyński. W nocnych nalotach zginęło 7 bojowników
(Israel Defence Force)

Izrael rozpoczął nową serię ataków na Strefę Gazy. Izraelska armia potwierdziła ofensywę, tłumacząc, że była to odpowiedź na ostrzał rakietowy południowego Izraela. Na cel wzięto ukryte wyrzutnie pocisków.

Hamas tymczasem podał, że większość nalotów wymierzona była w miejsca zbiórki członków ugrupowania w mieście Rafah, na granicy Strefy Gazy i Egiptu. Zginęło siedmiu bojowników, cztery osoby zostały ranne.

Do regularnych starć między Palestyńczykami a izraelską policją dochodzi od ubiegłego tygodnia, gdy Jerozolimę obiegła wiadomość o uprowadzeniu 16-letniego Muhammeda sprzed jego domu w dzielnicy Szuafat w Jerozolimie Wschodniej. Palestyńczycy uważali, że sprawcami są izraelscy ekstremiści działający w odwecie za śmierć trzech izraelskich nastolatków.

Palestyński nastolatek został uprowadzony we wtorek, gdy trwały pogrzeby trzech uprowadzonych trzy tygodnie temu Izraelczyków. W środę rano izraelska policja znalazła jego zwłoki w lesie na zachodnich obrzeżach Jerozolimy. Nosiły one ślady tortur.

Politycy i media sugerują, że zamordowanie chłopca było odwetem za śmierć trzech izraelskich nastolatków, o których porwanie i zabicie władze Izraela oskarżyły dwóch członków Hamasu, Palestyńczyków z Hebronu na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas zaprzeczył jakoby miał jakikolwiek związek z tą zbrodnią.

Według doniesień lokalnych mediów ponad 170 osób zostało już rannych w starciach z policją, w tym przynajmniej troje dziennikarzy. Niepokoje przeniosły się do wielu palestyńskich dzielnic Jerozolimy oraz do Ramallah. By zapobiec dalszym palestyńskim protestom policja izraelska wprowadziła ostre ograniczenia w dostępie do Jerozolimy, Starego Miasta i meczetu Al-Aksa, jednego z najświętszych miejsc islamu.

Zazwyczaj w trakcie ramadanu ulice Starego Miasta są przepełnione muzułmanami udającymi się na modlitwę do meczetu Al-Aksa. W piątek te wąskie uliczki były pustawe; chodzili nimi tylko starsi ludzie. Policja pozwoliła na wstęp tylko mężczyznom powyżej 50. roku życia i kobietom powyżej 45 lat. Podobnie, tylko starsi Palestyńczycy z okupowanego Zachodniego Brzegu mogli wjechać w piątek do Jerozolimy.

_ - Nie ma w ogóle ludzi, tylko nieliczni turyści nieświadomi sytuacji tu się kręcą. Zwykle w piątek w ramadanie nie da się przejść, taki jest tłok _ - mówili palestyńscy sklepikarze. W Jerozolimie Wschodniej rozstawiono policyjne punkty kontrolne.

Czytaj więcej w Money.pl
Skazali pobitego chłopca na areszt domowy Tarik Abu Chdeir ma pozostać w tym w czasie w domu jego krewnych w dzielnicy Bejt Hanina, w Jerozolimie Wschodniej.
Jerozolima demolowana. Zamieszki nie ustają Policja zatrzymała dziesiątki Palestyńczyków. Hamas atakuje rakietami.
Palestyński nastolatek spłonął żywcem Młody Palestyńczyk miał również ranę głowy, a 90 procent powierzchni jego ciała było poparzone.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)