Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt Izrael - Palestyna. Więźniowie protestowali przeciwko zatrzymaniu bez wyroku

0
Podziel się:

Zatrzymanych Palestyńczyków nie spotkają kary za protest. Jednak ciągle pozostaną w areszcie.

Konflikt Izrael - Palestyna. Więźniowie protestowali przeciwko zatrzymaniu bez wyroku
(PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
bFeXfBkl

Dziesiątki palestyńskich więźniów zakończyły trwający 63 dni protest głodowy przeciwko przetrzymywaniu ich bez procesu i prawomocnego wyroku. Decyzję podjęto, gdy władze Izraela zgodziły się zrezygnować z niektórych sankcji wobec osadzonych.

_ - To nie jest wielkie zwycięstwo, ale i tak wstrząsnęło prawem dotyczącym aresztowania administracyjnego _ - powiedział prawnik reprezentujący część palestyńskich więźniów Kadura Fares, nie ujawniając szczegółów porozumienia. Mecenas poinformował, że cały czas trwają rozmowy ze stroną izraelską na temat budzącego kontrowersje aresztowania administracyjnego, przeciwko któremu protestowali Palestyńczycy.

Przedstawiciele Izraela potwierdzili, że więźniowie zakończyli głodówkę i w ramach porozumienia nie spotkają ich kary za protest. Jednocześnie zapowiedzieli, że nie zrezygnują z aresztu administracyjnego i nadal będą stosować tę sankcję.

bFeXfBkn

Protest rozpoczął się 24 kwietnia, kiedy około 120 więźniów rozpoczęło głodówkę przeciwko przetrzymywaniu ich bez wyroku. W ciągu dwóch miesięcy dołączyło do nich kolejnych 180 Palestyńczyków. 75 osób w związku z odmową przyjmowania pokarmu wymagało pomocy medycznej.

Izraelski parlament miał na początku tygodnia głosować nad zmianami w prawie, które pozwoliłyby służbom więziennym na przymusowe karmienie osób, które głodują, przez co stan ich zdrowia ulega pogorszeniu. Zgodnie z projektem zmian decyzję o przymusowym odżywianiu podejmowałby sąd. Jednak w związku z ostatnimi wydarzeniami i akcją poszukiwania przez Izrael trzech nastolatków głosowanie odłożono.

W izraelskich więzieniach jest przetrzymywanych prawie 5,5 tys. Palestyńczyków. Areszt administracyjny umożliwia przetrzymywanie podejrzanych do sześciu miesięcy bez wyroku. Okresy te mogą być w sposób nieograniczony odnawiane przez wojskowy trybunał.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojskowa akcja w Izraelu. Zaginęli chłopcy W trakcie poszukiwań przeszukano już około 1200 miejsc i aresztowano ponad 330 Palestyńczyków.
Aresztowali szefa palestyńskiego parlamentu Aziz Dweik jest członkiem radykalnego Hamasu. Zatrzymanie miało związek ze sprawą uprowadzenia w zeszłym tygodniu trzech nastolatków na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Porwanie nastolatków. 80 osób zatrzymanych Armia otoczyła Hebron, na południu Zachodniego Brzegu. Według mediów chłopcy - dwaj 16-latkowie i 19-latek - zaginęli w czwartek wieczorem, gdy łapali autostop obok Gusz Ecjon.
bFeXfBkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)