Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
04.07.2014 15:50

Konflikt chińsko-japoński: Prezydent boi się japońskiego nacjonalizmu

- Oba nasze kraje bardzo ucierpiały, kiedy Japonia dokonała barbarzyńskiej agresji na Chiny i Koreę - powiedział Xi Jinping.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia/CC/Erin A. Kirk-Cuomo)
Xi Jinping

Chiński prezydent Xi Jinping, kończący wizytę w Seulu, wypominał brutalną kolonizację Półwyspu Koreańskiego i części Chin przed drugą wojną światową i w czasie wojny.

_ - Oba nasze kraje bardzo ucierpiały, kiedy Japonia dokonała barbarzyńskiej agresji na Chiny i Koreę, zaanektowała i okupowała Półwysep Koreański w pierwszej połowie XX wieku _ - powiedział Xi, po czym cofnął się do wydarzeń z XVI wieku, przypominając, że jedna z chińskich dynastii wysłała wtedy wojska, by pomóc Koreańczykom w odparciu japońskiej inwazji.

Chińczycy i Koreańczycy _ maszerowali ramię w ramię na pola bitew 400 lat temu _ - podkreślił.

Rząd Japonii przyjął w tym tygodniu nową interpretację pacyfistycznej powojennej konstytucji, umożliwiającą siłom japońskim odgrywanie większej roli międzynarodowej. Konstytucja zezwala na użycie japońskich sił jedynie w samoobronie. Jednak w myśl nowej interpretacji dozwolone ma być teraz podjęcie działań w ramach tzw. zbiorowej samoobrony, czyli użycia siły w obronie zaatakowanych sojuszników.

Eksperci japońskiego rządu apelowali o nową interpretację pacyfistycznej konstytucji, wskazując na zmianą regionalnego krajobrazu bezpieczeństwa za sprawą Chin i Korei Płn. Japoński konserwatywny rząd przekonywał, że artykuł 9 konstytucji nadmiernie ogranicza zdolność Japonii do samoobrony, a sytuacja w regionie wymaga od Japonii większej elastyczności w tej dziedzinie.

Podczas wojny koreańskiej (1950-1953) Chiny wspierały Koreę Północną, a Stany Zjednoczone - Koreę Południową. Seul i Pekin nawiązały stosunki dyplomatyczne dopiero w 1992 roku. Obecnie Chiny i Korea Południowa prowadzą ożywioną wymianę handlową i oba nieufnie patrzą na większą asertywność Japonii w sprawach militarnych. Teraz chiński przywódca wybrał Seul a nie Pyongyang jako cel swej pierwszej wizyty na Półwyspie Koreańskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny ostrzegają przed japońskim militaryzmem Wczoraj japoński gabinet przyjął uznawane za przełomowe zmiany w polityce bezpieczeństwa.
Giełdy w Azji bez jednego kierunku. Wszystko przez... Indeksy PMI dla przemysłu w Chinach w czerwcu okazały się bardzo bliskie prognoz analityków. Pozytywnie zaskoczył natomiast analogiczny wskaźnik z Japonii.
Kolejny spór Japonii i Chin. Tym razem o... Pekin oskarża japońskie lotnictwo o poważne naruszenie bezpieczeństwa ruchu lotniczego.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz